По последни данни, обявени от БАН, вече над 70% от българите живеят в градове. Ако тенденцията се запази, след 50 години селата в страната ще са абсолютно пусти. Направихме много подробно изследване, датиращо от 1926 година насам, обясни в студиото на предаването "Тази сутрин" доц. Антоанета Христова - директор на Института за изследване на населението към БАН.
До 2060-2061 г, ние на практика няма да имам селско население
а това не е толкова далече във времето. Ако трябва да направим едно простичко сравнение с европейска страна, например Германия, обезселяването е характерно за Източна Германия. Нещата не са еднозначни и трябва да бъдат правилно интерпретирани, коментира тя.
Още през 2006 г излязохме с данни, сега и колегите потвърждават, че в следващите десет години, тоест до 2016 г.
Хиляда села ще изчезнат от картата на България
Страшното обаче е в изчезването на селата, които имат потенциал. За около 1 500 села тенденцията е невъзвратна, посочи Борислав Борисов от Асоциацията на българските села.
Много е важно на селата, в които има потенциал, да се даде шанс за развитие. Няма политика за българските села. Има европейска политика, има програма за развитие на европейските региони, но те не изпълняват целите си, смята Борисов. Чак до апокалиптични стойности няма да се стигне. България е традиционно земеделска страна.
Много се спекулира с еврофондовете – хората остават с впечатление, че парите не стигат до тях
Говорихме по тази тема с Томислав Дончев и го попитахме защо средства, които трябва да са за селата отиват в общинските центрове. Той ни отговори, че един тротоар в града, областен център, по него ще минат много повече хора, отколкото в селата. Това показва едно дълбоко неразбиране, смята Борисов.
Антон Хекимян отиде до врачанското село Вировско
По книга там живеят над 300 души. Имат си духова музика, малка детска градина и пенсионерски клуб. И… няма обхват на мобилните си телефони.
В момента в селото живеят около 300 човека. През 1975 години са били 700. Хората отидоха в големите градове и в чужбина, за да се спасят от кризата. Ние не се предаваме обаче. Виждате – имаме си певческа група към читалището, духов оркестър, детска градина и пенсионерски клуб, обясни кметът на селото Нанко Тодоров.
В детската градина преди години учеха 35-40 малчугана
Сега има десетина деца, като 95% от тях са от ромски произход, разказа детска учителка от селото. Във Вировско имаме здравна служба - местен лекар е в три дни от седмицата в селото. Имаме кражби. Апелираме към правителството и към Цветан Цветанов да ни се върнат пак полицаите. Тогава пак няма да имаме кражби, смята кметът, който обясни, че 28 къщи в региона са били закупени от английска фирма. За момента имаме две двойки англичани, които ремонтират и останалите къщи, поясни Нанко Тодоров.
Избрахме България заради доброто качество на живот, призна англиска двойка
В Англия работехме всеки ден, тук можем да почиваме. И тук работим, но разликата е голяма, времето ни стига за всичко, разказаха Патрик и Клер.
На практика данните показват, че населените места, които се определят като села се увеличават, хората в тях обаче са малко, затова ги наричаме призрачни села. Огромният проблем е, че общината измисля, хубав проект, но е необходимо съфинансиране, което не се получава, смята доц. Христова
В момента няма никакъв стимул в нашите села
От самото начало 50% от тези малки населени места не могат да кандидатстват за ерофинасиране – така беше разписано. През април-май месец ще съберем активни хора от селата. Ще седнем да направим експертна група и стратегия за развитие на селските райони, каза в заключение Борислав Борисов.