По информация на bTV сред разследваните е и земеделския министър, а един от ключовите свидетели срещу него е скандалната бивша шефка на фонд “Земеделие” Калина Илиева
"Ако постъпи такъв сигнал, ние ще подходим към него както към всички подобни сигнали. Вътрешните правила ни позволяват да се самосезираме и от мое име, защото не мога да говоря от името на цялата комисия, на следващото заседание мога да дам такова предложение", каза Валентин Николов.
На въпрос дали комисията, която оглавява, може да повика за обяснения Мирослав Найденов и Калина Илиева, Николов поясни, че антикорупционната комисия може да иска обяснение от всички длъжностни лица и те са длъжни да се явят, но няма предвидена санкция в случай, че откажат.
"В предното народно събрание е имало самостоятелна комисия по парламентарна етика и аз недоумявам какво точно е работила, след като не е надделяло желанието на депутатите и на ръководството на НС да предложат етичен кодекс. Ние като комисия внесохме етичен кодекс още преди 8 месеца. След това се реши да се създаде контактна група с по двама представители от всяка парламентарна група, която да разгледа нашия проект. Тя от своя страна реши, че трябва да се създаде времена комисия, излъчена от парламента, която да внесе въпросния законопроект", обясни Валентин Николов.
"Вчера ние приехме редица поправки в правилника за дейността на Народното събрание, защото досега антикорупционната комисия беше безсилна да излезе с някакво конкретно становище по даден казус. До момента имаме над 15 такива сигнала", каза още той.
В предвидените промени се посочват моралните и етичните задължения на народните представители, както и евентуални санкции за неспазването им - глоба в размер на едномесечна заплата, временно лишаване от правото на участие в парламентарни комисии и в парламентарни делегации за срок до една година.
Относно неявяването на депутатите от телефонната афера на изслушването от етичната комисия, Николов заяви, че това изслушване щеше да помогне да се чуе и гледната точка на самите народни представители, а не само тази на медиите.
В пряк телефонен разговор в "Тази сутрин" се включи и председателят на РЗС Яне Янев, който също не обясни защо е забранил на тримата депутати от РЗС, участници в партито на "Клаус Барби", да се явят пред комисията за парламентарна етика.
Янев бе категоричен, че случаят с телефонното парти представлява разчистване на вътрешнопартийни сметки в ГЕРБ. "Определени депутати от ГЕРБ бяха впрегнати да дискредитират неудобни депутати като Лъчезар Иванов. Те са замислили този сценарии", заяви председателят на РЗС.
Той каза още, че в случая с GSM групата не става въпрос за реализиран подкуп и няма какво да се разследва.
Яне Янев обвини земеделския министър Мирослав Найденов, че "си е купил медиен комфорт" и участва в крупни корупционни схеми с бивши служители на земеделското министерство от ДПС.
Самият Мирослав Найденов също поиска включване в ефир и отговори на твърденията на Яне Янев с аргумента, че не е давал никакви пари за медиен комфорт, а и няма откъде да вземе такива средства.
По темата за разследването в Държавен фонд "Земеделие" Найденов заяви, че той лично е подал сигнал за злоупотребите и няма как да бъде разследван. "ДАНС и прокуратурата работят повече от година по този случай и се надявам скоро да бъде повдигнато обвинение", заяви министърът на земеделието.
"Твърденията, че съм лобирал за определена фирма, която, забележете, не е спечелила нито една от визираните поръчки, са поредната фантасмагория на тандема Илиева-Янев", категоричен е Мирослав Найденов.