Днес Меркел обядва с испанския премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро, а по-късно й предстои вечеря с холандския му колега Ян Балкененде.

След срещата си с Ангела Меркел Хосе Луис Родригес Сапатеро даде знак, че страната му е готова да направи отстъпки от исканията си, за да се постигне компромис по отношение на европейската конституция. Той заяви още, че това послание е отправено и към полските приятели, че те трябва да гледат напред.

Пет страни - Полша, Великобритания, Чехия, Дания и Холандия - заплашват общата позиция за европейската конституция, заради тясно национални интереси. Полша заплашва с вето заради заложената в конституцията система за разпределение на гласовете в Европейския съвет и настоява за запазване на сегашното статукво, което й дава 6 гласа. Германия, която има два пъти повече население, има максималните девет гласа.

Никола Саркози - президент на Франция: ”Има дълъг път да се извърви до 22 юни, а нощта между 21 и 22 юни също ще бъде много дълга. Това, което е важно, е да се вземе пред вид полската чувствителност и да се изясни полският случай. Ние обяснихме на полските ни приятели, че те не са изолирани в Европа и че всеки трябва да даде по малко от себе си”.

След визитата във Варшава на френския президент Никола Саркози полският премиер Ярослав Качински заяви, че вече има по-голям шанс за постигане на компромис. По-рано той бе декларирал, че е готов да умре, но да не отстъпи от полските искания.