До две седмици ще започне финансовото подпомагане на животновъдите от Бургаска област, които претърпяха огромни загуби заради случаите на шап. Това обеща заместник-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров.

Предвидени са средства за купуването на фураж и компенсации, които ще бъдат разпределени на три нива.

Финансова помощ ще получат стопаните в местата, засегнати от шап. Същото важи и за животновъдите в 10-километровата зона, в която е забранена свободната паша. Третото ниво на компенсации ще бъде за фермерите, които не могат да търгуват с месо и мляко.

В момента се изготвят списъци на стопаните и броя на животните, за да няма злоупотреби с финансовите помощи. Според заместник-министъра почти два милиона и половина лева общо ще получат стопаните, чиито животни са унищожени.