Стопаните твърдят, че очакват цената на свинското месо през тази година да стигне 2,50 лв. за килограм. А ако има евтин внос, родните фермери са заплашени от фалити.

Прогнозата за лоша реколта от есенниците стана причина зърното в Шуменско да поскъпне двойно в сравнение с миналата година. На места в областта то се продава по 30 стотинки на килограм. Затова собствениците на свинеферми вдигнаха изкупната цена на свинското месо от 1,65 лв. на 2 лв.

Стопаните твърдят, че и в тази ситуация трудно покриват разходите си и обмислят ново поскъпване. Свиневъдите са категорични, че евентуален внос на месо ще задържи ниската цена и те ще претърпят големи загуби.

Фермерите са категорични, че аграрното министерство трябва да отпусне средства чрез фонд "Земеделие", които да компенсират загубите им.

Свиневъдите очакват в най-скоро време да има адекватни действия от страна на държавата, за да могат да преодолеят кризисната ситуация.