Три мощни помпи, германско производство, ще отпътуват за АЕЦ "Фукушима". Две от машините ще бъдат пратени като хуманитарна помощ от германските власти, а третата ще дойде от САЩ.

Машините обикновено са използвани за изливане на бетонни основи. Сега обаче ще бъдат използвани заради мощния им дебит - 160 кубични метра течност за час. Така властите се надяват да успеят да охладят авариралите реактори.

Радиацията вече надвиши 4 000 пъти допустимите норми.

В знак на солидарност, френският президент пристигна в бедстващата държава

"Важното е до края на годината да имаме международни стандарти за ядрена безопасност", смята Никола Саркози.

Международни наблюдатели призоваха Япония да разшири зоната на задължителна евакуация край "Фукушима". В момента тя се разпростира в радиус от 20 километра около централата, но за момента властите в Токио отказват да го направят.