Новият регламент ще налага таван на цените на роуминга, като цените прогресивно ще спадат в продължение на три години. Максималната цена за изходящо обаждане ще бъде 49 евроцента за тази година и ще спадне до 43 евроцента след две години. Входящите обаждания ще се таксуват 24 евроцента и ще намалеят до 19 евроцента през 2009 година. Договарянето на цената на тези услуги отне една година, след като през юни 2006 г. комисарят по телекомуникациите Вивиан Рединг оповести намеренията на Европейската комисия да снижи цените.

Вивиан Редин: “Роумингът днес е последната бариера пред вътрешния пазар. Той е пречка пред свободното движение на хората, които щом излязат зад граница, са ощетени от високите цени на услугата. Тази система, която днес одобрихме, ще стимулира конкуренцията, защото ние не фиксираме цените, както някои казваха преди, а фиксираме горната граница”.

Цените на роуминга днес са твърде разнообразни. Скандинавските страни говорят помежду си за по-малко от 20 евроцента за 4 минути, докато обаждане на малтийски абонат до родината му от Латвия е 11,50 евро.

Антонджулио Леопарди - икономически анализатор, Италия: “Опасяваме се, че когато цените бъдат вързани, някои оператори ще ограничават достъпа до мрежата си, защото техните приходи ще спаднат с 50%”.

Новият регламент трябва да бъде гласуван от Европейския съвет на ресорните министри на 7 юни и цените да влязат в сила на 29 юни. След това операторите ще имат един месец, за да представят на абонатите си новите тарифи за отделните страни. В началото на август европейските потребители ще могат да разговарят с далеч по-ниски цени за роуминга за международни разговори.

Трите български GSM оператори коментираха новината днес, че ще се съобразят и ще коригират цените си на разговорите в роуминг, стига той да бъде одобрен на 7 юни от Съвета на министрите.
Според Глобул операторите ще актуализират тарифите си до два - три месеца от публикуването на регламента.
Компаниите у нас казаха, че приветстват всяко решение в полза на потребителите, но изразиха становище, че тази регулация ще се отрази негативно върху инвестициите в нови технологии и услуги на пазара. Също така според компаниите решението може да доведе до преразпределяне на приходи между операторите.