В много случаи мотивите са чисто икономически. В Кения екологичната политика навлиза във все повече отрасли, дори в производството на цветя.
Цветарският бизнес тук се развива бурно. Страната е водещ износител за Европейския съюз. Кения доставя около 30% от цветята на Стария континент и по този начин превръща цветарството във втория най-печеливш бизнес, който пряко или косвено осигурява заетост на повече от 1,5 млн. души.
Стопанствата за производство на цветя обаче са обект на критики заради отрицателното въздействие върху околната среда. Езерото Найваша е заобиколено от цветни стопанства. Нивото му е започнало да спада, тъй като разширеното производство на цветя, наложено от нарасналото търсене, води до изпомпването на все по-големи количества вода. Друг негативен фактор са пестицидите.
Цветарите твърдят, че се вслушват в критиките - използват дъждовна вода и ограничават използването на пестициди. Екологичните съображения, наред с поскъпването на горивата, стимулират цветарите да търсят и алтернативни източници на енергия.
Хартмут Рочер, управител на цветно стопанство: "Преди отоплявахме оранжериите с керосин. През последните години обаче той много поскъпна, освен това замърсява околната среда заради емисиите на въглероден двуокис. Слънчевите панели не отделят въглероден двуокис, което за нас е голямо предимство."
Шест панела с дължина 87 м загряват водата и с помпи я изпращат по всички цветни оранжерии, за да се поддържа постоянна температура. Други стопанства отопляват парниците си с геотермална енергия. С тенденцията да използва все по-екологични методи, очаква се цветарската индустрия в Кения да претърпи бурно развитие в недалечно бъдеще.
