Споразумението между партиите на премиера Кощуница и президента Тадич беше постигнато в последния момент преди да изтече срокът, след който следваше разпускане на парламента и предсрочни избори.

Сръбският президент Борис Тадич и премиерът Войслав Кощуница успяха да намерят компромисно решение и заедно с малката коалиция Г 17 плюс ще сформират ново правителство. Двамата са се срещнали в четвъртък през нощта и са се договорили за балансиран контрол върху полицията и службите за сигурност, които бяха ябълката на раздора повече от 3 месеца след изборите през януари.

Кощуница остава премиер и в новият кабинет, а неговият досегашен министър Драган Йочич задържа вътрешните работи и контрола върху полицията. Президентът Тадич председателства Съвета за национална сигурност, който ще контролира всички служби, а Националната агенция за информация и сигурност БИА ще бъде оглавена от непартийна фигура. На партията на Тадич принадлежат и Министерството на отбраната и Военната агенция за сигурност.

Компромисът включва договорка като шеф на Скупщината да бъде сменен ултранационалистът Томислав Николич, чието избиране преди два дни предизвика шок и силни международни реакции. Още в една от първите си изяви радикалът Николич допусна възможността в Сърбия да се въведе извънредно положение, ако ситуацията с Косово го наложи, което щеше да направи невъзможно свикването на нови избори в следващите 3 месеца и да отвори вратите за приемане на спешно законодателство под неговото диригентство в парламента.

Днес Николич се усъмни в трайността на току-що договорената правителствена коалиция: “Ще бъде трудно за Сърбия. Единственото общо между Демократическата партия на президента Тадич и Демократическата партия на Сърбия на премиера Кощуница е изнудването и поддаването на натиска от западните партньори. Това, което ги разделя е това, което мислят един за друг. В нощта, когато бях избран за председател на парламента, всичко, което мислеха един за друг се разкри, те имат различни идеологии и ще се сблъскат по въпроса за Косово. Предвиждам криза и нестабилност в Сърбия”.

Първите сигнали от международната общност бяха повече от положителни. Еврокомисарят по разширяването Оли Рен обеща бързо възстановяване на преговорите със Сърбия за подписване на споразумението за присъединяване и стабилизация, а първите визови облекчения може да бъдат обявени още във вторник.