Тони Блеър си е затръгвал от есента на миналата година, но паметливи британци помнят, че той за първи път спомена за раздяла преди 952 дена, по време на предизборната кампания през 2005 година.
Днес, в типичния му стил на голям комуникатор, той прелетя до изборния си район в Северна Англия, за да обяви решението си в местния клуб, откъдето преди повече от десетилетие започва кампанията му да оглави лейбъристите.

Блеър са въздържа да изброява списък успехи, но сред безспорните постижения на неговия период се сочи значителното увеличаване на заетостта във Великобритания: “Това е правителството, което за тези 10 години създаде най-силната икономика в страната ни. Ето, миналата седмица отново намаляха списъците на чакащите в здравеопазването. Резултатите в образованието са най-добрите, които страната ни някога е постигала. Повиши се стандартът на живот на всяка прослойка от населението”.

В момента обаче най-яркото му наследство е участието във войната в Ирак - тема, по която неговото решение се размина с общественото настроение.

С оттеглянето на Блеър от партийния пост започва сложна вътрешна процедура, която отнема около шест седмици. Очакваният, а най-вероятно и единствен, кандидат да го наследи е сегашният финансов министър Гордън Браун. Съперничеството между двамата е истинската интрига още от началото на това лейбъристко управление. От досегашните сподвижници на Блеър в управлението, сами обявиха, че си тръгват - заместникът му Джон Прескот и вътрешният министър Джон Рийд. Големият въпрос обаче е какво може Гордън Браун да постигне, за да накара британците след две години за четвърти пореден път да гласуват за неговата партия.