
***
Европейската комисия приветства предложението на управляващата партия в Турция за предсрочни парламентарни избори на 24 юни в опит за смекчаване на напрежението в страната, предаде Reuters. Европейската комисия призова също всички партии да уважат решението на Конституционния съд за анулиране на първия кръг от президентските избори.
Същевременно ЕС предупреди турската армия да не се намесва в политическата криза. Говорител на ЕК предупреди, че Турция трябва да спазва върховенството на закона и гражданския контрол върху армията, ако иска да бъде член на Евросъюза.
Миналата седмица военните в Турция заплашиха, че ще се намесят в избора за президент на страната, ако са заплашени нейните светски устои.
***
Единственият кандидат за президент Абдула Гюл е привърженик на дясната националистическа политика. В момента Гюл е министър на външните работи и зам.-премиер на Турция. Кариерата му започва от студентската скамейка и е пример за възход, който би могъл скоро да се увенчае с президентска победа. В Турция функциите на президента са представителни, но той има право на вето върху закони.
Абдуллах Гюл е роден през 1950 година и е потомък на арабски имигранти. Завършва икономика в Истанбул, специализира във Великобритания. После започва академична кариера като сътрудничи за създаването на департамент по промишлено инженерство и преподава мениджмънт в Университета Сакарая. В продължение на 8 години работи в Исллямската банка за развитие.Чете лекции по управление на международната икономика.
Още от студент Гюл поема на дясно в политиката. Членува в ислямистки националистически съюз. В началото на 90-те години е избиран два пъти за депутат от проислямистката Партия на благоденствието. През 1998 партията е забранена, депутатите й сформират Партията на добродетелта, като Гюл оглавява т. нар. "модернистка" група в нея. След като и тази партия е забранена през 2001 г., модернистите, сред които са Гюл и Ердоган, основават Партията на справедливостта и развитието. Те приемат дясноцентристка, прозападна програма и обявяват пълната си подкрепа за светския характер на турската държава.
Гюл е избран премиер на Турция през 2002 г. Някои смятат, че е бил неубедителен в тази му позиция особено в преговорите с Вашингтон около турското участие в иракската война. В началото на 2003 г. той поема поста на първи дипломат на републиката и на вицепремиер.
Турският министър на външните работи е женен с три деца. Съпругата му доби известност с това, че преди няколко години се противопостави на забраната за носене на мюсюлмански забрадки в Турция с жалба до Европейския съд за човешките права. Хайруниса Гюл после оттегли жалбата си, за да не злепостави съпруга си като външен министър на тази страна.