Това е един от конкретните резултати на годишната среща на високо ниво ЕС-САЩ. Тя състоя в Белия дом.

Глобалното затопляне, търговско-икономическото сътрудничество и разполагането на американска антирадарна система в Европа бяха сред основните теми на срещата. Подписаното Споразумение за открито небе отваря трансатлантическите пазари за по-голяма конкуренция от следващата година, коментира Reuters.

Заместник-председателят на Европейската комисия Жак Барот каза, че нарастващата конкуренция ще "разтърси" трансатлантическия авиационен пазар и ще доведе до по-ниски тарифи.

Евросъюзът и САЩ подписаха и рамково споразумение за развитие на търговията.

“В интерес на страната е да отхвърлим изолацията и протекционализма и да насърчим свободната търговия. Нямам илюзии и знам, че е трудно да постигнем тази цел, но преди всичко трябва да има твърда решимост у ръководителите да бъде постигнато споразумение”, заяви Джордж Буш. Той не скри, че още преди тази среща канцлерът на Германия е поставила въпроса за американската противоракетна система в Европа. Това е била и причината за посещението миналия месец в Москва на американския министър на отбраната. Визитата обаче не промени позицията на Русия. Тя не приема разполагането на американски радар и ракети в Европа.

На срещата с ЕС, президентът Буш все пак повтори американското предложение, че Москва може да участва в противоракетната система.
В обсъжданията на правата на човека ЕС и САЩ заявиха, че като изразяват съчувствие към заразените от СПИН деца в Либия, двете страни ще положат нови усилия за освобождаването и оправдаването на българските медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт.