
Полицията пристигнала на мястото след като бил забелязан мъж с оръжие и се чул изстрел. Стрелецът е идентифициран от полицията като Уилям Филипс, на 60 години. Той най-вероятно е имал конфликт с убития заложник. Филипс успял да внесе револвер през охраната на НАСА и да се барикадира в сграда, помещаваща системи за комуникация и наблюдение на совалки. Той се е самоубил 3 часа след началото на драмата.
Кап. Дуейн Реди - полиция, Хюстън: “Докато хората от екипа за преговори се опитваха да установят контакт с извършителя, чуха още един изстрел. Решиха, че заподозреният вероятно се е самоубил и беше взето решение за влизане. Служителите на спецчастите нахлуха и наистина установиха, че заподозреният се е прострелял в главата. Бил е мъртъв. На същия етаж беше намерен и застрелян заложник. Предполагаме, че това е станало в първите минути на трагедията. Другият заложник е невредим”.
Убитият заложник е служителят на НАСА Дейвид Бевърли. Вторият заложник е Фран Креншо, която успяла да се освободи с леки наранявания, след като била завързана за стол с тиксо.
Директорът на центъра Хюстън Майк Коутс съобщи, че по-рано тази седмица процедурите по сигурността са били преразгледани заради кръвопролитието в университета във Вирджиния. Мерките за сигурност на комплекса отново ще бъдат проучени. Служителите се допускат в сградата след проверка на електронна идентификационна карта. По време на инцидента част от екипа в сградата е бил евакуиран. Някои служители трябваше да останат в офисите си в продължение на няколко часа. Гледали ставащото около тях по телевизията. Работата на центъра не е била нарушена.
Това е втори подобен случай в НАСА за последните месеци. През февруари астронавтка се опита да отвлече и убие своя колежка от ревност.
***
По повод трагедията в университета във Вирджиния президентът Джордж Буш нареди да се направи национално изследване за това как да се избегнат масови убийства с огнестрелно оръжие в учебните заведения. Буш възложи на високопоставени служители от няколко министерства да се срещнат с възпитатели, експерти по душевно здраве и представители на местните власти в цялата страна, а след това да му докладват за резултатите от разговорите. Кръвопролитието от понеделник повдига въпроса как американското общество се справя с хора, чиито душевни проблеми ги правят опасни за самите тях и за околните, каза Джордж Буш в седмичното си радиообръщение.
Междувременно от ръководството на университета Пондероса поискали намесата на полицията, след като чули лека експлозия. Няма щети или пострадали. Според силите на реда, в близост е бил забелязан подозрителен човек, който носел раница на гърба. Очевидци твърдят, че в нея имало химически вещества. Властите не съобщават дали мъжът е арестуван. По случая са разпитани десетина студенти.
След стрелбата в университета във Вирджиния учебните заведения в Съединените щати бяха залети с вълна от предупреждения за подготвяни покушения. Всички досега се оказаха фалшиви. Властите са арестували авторите на някои от лъжливите заплахи.
***
Семейството на южнокорейския студент, който уби 32 души и се самоуби в университета във Вирджиния, каза, че живее в кошмар след нападението. В първото изявление на близките след трагедията, те описват действията на Чо Сюн Ху като ужасяващи и безчувствени. В същото време в родината на убиеца - Южна Корея - стотици хора участваха в траурно бдение.
В Южна Корея - родината на Чо, до американското посолство, е издигнат мемориал със снимки на жертвите. Идеята е на местна християнска организация. Десетки хора минават оттам, спират се и отдават почит.
Днес на траурна церемония се събраха стотици. Ритуален танц символизира душите, които се опитват да си намерят място в рая.
Двадесет и пет религиозни организации - както християнски, така и будистки, се включиха в церемонията. Присъстващите слагаха цветя пред спонтанно издигнатия олтар на жертвите.
Южнокорейците са разделени между чувството си на съчувствие и срам, че извършителят на най-голямото масово убийство в учебно заведение в Съединените щати е техен сънародник. Чо Сюн Ху напуснал родината си, когато бил на 8 години. Живял е в Съединените щати 14 години.
Макар много южнокорейци да чувстват вина, част от тях смятат, че той е станал продукт и на своето обкръжение - че убийството е нямало да бъде извършено, ако в страната не било толкова лесно да се сдобиеш с оръжие.
Живеещите в Южна Корея се притесняват за реномето на своята нация в чужбина. В Съединените щати се обучават около 100 000 южнокорейци, което ги прави най-голямата чуждестранна студентска общност там.