
През това време функциите на държавен глава ще изпълнява председателят на Сената, социалдемократът Николае Вакарою. По-рано Конституционният съд бе постановил, че няма доказателства за обвиненията срещу президента, че с действията си като държавен глава нарушава конституцията.
Бъсеску от своя страна бе обещал да подаде оставка след гласуването в парламента. Засега президентът не показва намерение да се оттегли сам от поста си. Кметът на Букурещ Адриан Видяну, съюзник на Бъсеску, заяви, че имало проектозакон, подготвен от опонентите на президента, с който да се предотврати кандидатирането на Бъсеску за нов мандат, ако той подаде оставка. Въпреки вчерашното гласуване Траьян Бъсеску продължава да се радва на най-голям процент доверие при сондажите на общественото мнение.
***
Депутатът от Демократическата партия Костица Канакеу коментира за bTV, че процедурите за отстраняването на президента ще навредят на работата на Румъния в европейските институции.
Политическата криза в Румъния се дължи най-вече на личните разногласия между Траян Бъсеску, лидер на Демократическата партия, и премиера Калин-Попеску Таричану от Националнолибералната партия.
Костица Канакеу - член на Kамарата на депутатите: “Виждаме, че няма логика Националнолибералната и Социалдемократическата партия да бъдат заедно, но сме свидетели, че в този случай това е така. Преди две години, в края на 2004 година, коалицията, която спечели изборите, назначи премиера със силното послание да се бори срещу корупцията и да извърши реформа в правосъдната система. През тези две години стана ясно за всички, че президентът работи за това, но правителството не работи на 100%. Затова президентът много често критикуваше правителството, че не използва капацитета си, за да изпълни обещанията”.
След разрива в управляващата коалиция, с помощта на опозиционната Социалдемократическа формация и Демократичния съюз на унгарците в Румъния Калин-Попеску Таричану сформира нов кабинет, без представители на демократическата партия.
Костица Канакеу: “Премиерът е поставен от коалицията, а тя вече не съществува. Ние смятаме, че премиерът не е премиер, но с мнозинството, с което разполагат в парламента, стана възможно сформирането на нов кабинет без представители на Демократическата партия. След всичко това стана възможно да се гласува и за свалянето на президента”.
Паритята на президента е обезпокоена, че поради специфичния път, по който Румъния върви, правителството не работи пълноценно и това ще се отрази върху всички европейски въпроси.
Костица Канакеу: “Заради кризата и ограничения капацитет на правителството е застрашена възможността за вземане на решения по европейски въпроси. Ние се надяваме до 40 дни при евентуален референдум или до 90 дни при нови избори всички ситуации да бъдат изяснени и румънската администрация да заработи отново”.
***
Суспендирането на румънския президент внася несигурност в новата членка на ЕС и американски съюзник, коментира Associated Press и добавя, че Европейският съюз гледа нервно, тъй като очаква Румъния, която се присъедини към блока през януари, да продължи реформите за изкореняване на корупцията и да постави икономиката си в съответствие с по-богатите членки на ЕС. Агенцията припомня, че конфликтът между двамата мъже започна миналата година.
Досега Траян Бъсеску, бивш морски капитан и бивш популистки кмет на Букурещ, печели битката на публичното мнение. Той обаче става все по-изолиран сред политиците, които го обвиниха в разпалване на конфликт сред политическите групи. Бъсеску, който призна, че е посещавал публични домове като млад моряк, е известен с гуляите си в кръчми, по време на които грабвал жени, за да се върти с тях на дансинга, а след това се качвал на колата и отпрашвал.
Междуличностните конфликти доведоха до патова ситуация в правителството. Споровете достигнаха кризисна точка в края на март. Кавгата между Бъсеску и Таричану отвреме-навреме се превръщаше във фарс. По време на телевизионно предаване миналия месец Бъсеску поиска от премиера да престане да лъже публично.
В отговор на предизвикателството Бъсеску започна да се подиграва с папионката на премиера, след което пък поддръжниците на премиера започнаха да се появяват по телевизията с папионки.