Как при тези минусови температури ще бъдат транспортирани болните на хемодиализа? От 1 януари болниците вместо центровете за спешна помощ трябва да осигурят превоза на пациентите.
Готови ли са да се справят и има ли опасност пациенти да пропуснат животоподдържащото лечение.

В отделението по хемодиализа към болницата във Велико Търново всеки ден през едно легло преминават по трима пациенти. Повечето от тях изминават дълги разстояния, за да не пропуснат животоподдържащата процедурата.

“Пациентите пътуват от Павликени, Горна Оряховица, от Еленския Балкан, Полски тръмбеж. Това създава проблеми с оформянето на графика. Две трети от пациентите са пътуващи, а една трета са от Търново, които провеждат диализа във вечерните часове, за да се обезпечи транспорта”, каза д-р Маргарита Велкова.

Василка Проданова от Стражица и още няколко пациенти пътуват с частен микробус. Василка казва, че досега не са пропускали процедура: “Аз съм вече трета година на хемодиализа. По три пъти в седмицата - понеделник, сряда и петък съм тук”.

Други идват с линейки, осигурени от спешните центрове. Повечето лечебни заведения не разполагат с линейки или микробуси. А тези, които имат, не са достатъчни, за да обхванат всички нуждаещи се.

В болницата в Търново обмислят да купят микробус на старо, но докато това се случи, най-вероятно ще сключат договори с частни фирми. Подобни варианти са предвидили повечето лечебни заведения в страната. От здравното министерство информират, че болниците могат да сключат и временни договори със спешните центрове, но за гратисен период до 1 април.

Болниците със сигурност ще намерят вариант, за да осигурят транспорт на пациентите. Това, което притеснява пациентите, е дали с новото договаряне ще има достатъчно пари за консумативи и лекарства.