Обяснението за спирането на приема на нови пациенти в болница "Царица Йоанна" е увеличаването на броя на хората, които се лекуват сега, в сравнение с миналата година. Екипът на bTV научи, че
само за първите шест месеца на 2011 г. има около 400 нови пациента на химиотерапия
Това е с 30% повече от лекуваните там през 2010 г. От лечебното заведение, за момента, отказват да коментират ситуацията пред камера, но съобщиха, че очакват среща с министъра на здравеопазването, на която да поискат допълнителни пари за онколекарства. А проблемът, оказва се, не е само в тази болница.
Близо 2 700 души се лекуват в клиниката по химиотерапия на ИСУЛ
около 400 от тях са новите случаи. За да се гарантира лечението им, от болницата са решили да приемат за химиотерапия само хора, които са оперирани там. От центъра за защита правата в здравеопазването, които подадоха сигнала, са категорични, че пациентите не трябва да страдат заради административни неуредици.
"За мен има много по-важен момент - лишаване от достъп до лечение. За такова нещо през 2005 година аз свалих перука пред Министерството на здравеопазването. Нека това да е коментарът къде се намираме в момента”, каза Теодора Захариева от Центъра за защита правата в здравеопазването.
В онкоцентъра във Враца, където се лекуват хора от цяла Северозападна България, няма да спират приема
Но и там близки на пациенти разказват, че непрекъснато чакат скъпоструващи медикаменти за химиотерапия. Искат да скрият лицата си, защото близките им остават в ръцете на лекарите.
От болницата казват, че отлагането на терапията е в рамките на допустимото за различните видове заболявания.
"Това за момента не е някакъв проблем и този въпрос, така се надявам и желая, ще се реши на национално ниво, но то не зависи от нас”, призна д-р Николинка Игнатова от Отделението по химиотерапия.
В благоевградската онкоболница, която преди време обяви, че ще спре работа заради липса на пари, също продължават да чакат трайно решение на проблема. Там в края на всеки месец настъпва паника дали финансирането ще покрие нуждите.
Ако медикаментите не стигнат се поставя под въпрос здравето на повече от 8 000 души
От пресцентъра на здравното министерство изпратиха кратък писмен отговор на въпросите на bTV. Той гласи така: "Болниците в страната нямат проблеми с доставките на медикаменти за лечение на онкологични заболявания. ИСУЛ е взела решение да ограничи временно приема на нови пациенти поради увеличения приток на хора през последните месеци и изчерпването на капацитета й".
В следващите дни ръководството на ИСУЛ очаква среща в министерството, на която ще поиска увеличаване на парите за онколекарства. Дали обаче ще бъдат дадени допълнителни средства, предстои да видим.