Фей Тъни: “Чувствам голямо облекчение, че ще видя семейството и дъщеричката си. Разбира се, при условията, при които се намирахме, това беше един много приятен престой. Ние не бяхме туристи, но отношението беше фантастично и нямаме лоши чувства към Иран”.

От своя страна британският премиер Тони Блеър избра с точност до секунди моментът, в който самолетът им докосваше пистата на лондонското пристанище Хийтроу, за да припомни защо части на Обединеното кралство са в района и какви са залозите.

Тони Блеър: “В момента, в който се радваме на завръщането на петнадесетте, ние днес скърбим за загубата на войниците ни в Басра, които бяха убити там в резултат на терористичен акт. От една страна се радваме, че хората ни се прибират от пленничество невредими, от друга ние се връщаме към отрезвяващата и грозна реалност на онова, което се случва в Ирак като последица от тероризма”.

Блеър на няколко пъти наблегна, че на този етап няма данни групи в Иран да са помогнали за днешния атентат в Басра, но в същото време ясно подчерта, че британската позиция остава непроменена по основните спорни въпроси, като иранската ядрена програма и евентуална финансова и логистична подкрепа от Иран за бунтовници в Ирак.

Днес 15-те военни имаха малък допир с външния свят. На няколко крачки от самолета, с който се прибраха, ги чакаха военни хеликоптери, които ги отведоха до база в югозападната част на Великобритания. След среща със семействата там, те ще преминат медицински прегледи и в следващите два дена ще отговарят на въпроси от служители на Министерството на отбраната и на разузнавателните служби. За някои от петнадесетте се очаква след няколко седмици да се присъединят обратно към бойните си части в Персийския залив.