Ситуацията много прилича на "Оранжевата революция" от 2004 година. Две години и половина обаче разположението на политическите сили и нагласите в обществото са доста по-различни.

Въпреки, че в понеделник вечерта президентът Юшченко взе инициативата разпускайки парламента, през следващите два дни премиерът Янукович задържа по-силни позиции. Засега улицата - протестите и митингите, показват превес на неговата партия и водената от нея коалиция. А борбата се води на места и със средствата, с които миналия път Юшченко се наложи над Янукович. За разлика от 2004 година сега палатковия лагер пред президентството е на симпатизанти на Янукович.

Освен в Киев за днес са насрочени демонстрации в Донецк - родния край на Янукович.

Политическите залози зависят от юридически ходове. Сега Конституционният съд трябва да каже дали президентският указ е законен. Без това няма изход от кризата. Председателят на Конституционния съд обаче подаде оставка и влезе в болница. Иван Домбровски твърди, че се маха заради огромния натиск върху него и съда от двете страни. Съдиите обаче не приеха оставката на своя председател.

Ситуацията показа доста нисък кредит на доверие към политическия елит. Този парламент беше създаден трудно след изборите миналата пролет, когато нито една партия не получи достатъчно гласове за да управлява сама и спокойно. На власт дойде коалиция, оглавявана от проруския опонент на прозападния президент. Противоборството беше неизбежно. Чашата преля когато 15 депутати от президентското крило преминаха към премиера Янукович. Смята се, че ако хората на Янукович съберат достатъчно поддръжници в радата, те могат да променят конституцията и да орежат значително правата на президента.