Глобалното затопляне ще причини повече глад в Африка, а глетчерите на Хималаите се очаква да се стопят до 2030 година. Това са част от черните прогнози на доклад на Обединените нации за промените в климата. Изследването включва задълбочен поглед върху всички райони от планетата. Според получените данни, Съединените щати и Австралия ще пострадат от настъпващите горещи вълни. За Канада, Русия, Нова Зеландия и Скандинавските държави обаче покачването на температурите ще има благоприятен ефект върху жителите и природата, твърдят учените. Филм на Greenpeace показва трагичните фази от развиващите се в света процеси и призовава за незабавни мерки.
Всичко ще изсъхва все повече и повече и по-специално през лятото, което ще създаде опасност от сериозни пожари. През зимата може да се очакват големи наводнения заради топенето на ледовете. Със сигурност ще плъзнат и епидемии по цял свят от настъпилите промени.
Като основна причина за климатичните промени се изтъква отделянето на въглероден диоксид в атмосферата от употребата на въглища за гориво.
Проучването на Greenpeace показва, че е технически и икономически възможно до 2050 година да се ограничи отделянето на вредни емисии. Правителствата трябва да се вслушат в призива на учените и незабавно да вземат мерки. Нуждаем се от енергийна революция, докато все още има време.
Докладът на Обединените нации ще бъде разгледан на среща на повече от 100 страни в Брюксел.
***
Тази година е обявена за Международна полярна година от Световната метеорологична организация.
Оказва се, че полярните области на нашата планета се затоплят по-осезателно от останалите региони на Земята. Анализите сочат, че само за последните 50 години средната годишна температура на въздуха в някои области на Аляска, Централен Сибир и Антарктическия полуостров се е повишила с 1.5 С, докато средната температура на Земята през последното столетие е нараснала приблизително с 0.6 градуса.
Вече 29 държави имат изследователски бази на най-студеният континент на Земята - Антарктида. От 1993 година между тях е България.
Страната ни участва в няколко международни проекта.
Един от тях ще изследва бързите климатични промени край нашата база на остров Ливингтън през последните 200 години, а друг - биоразнообразието на Южния океан. На Южния континент вече настъпват и видими климатични промени.
