
Министър Близнаков заяви, че решението за изпращане на българска рота в Кандахар няма да се гласува от парламента, защото това е операция на НАТО, в която България вече участва.
Съединените щати, Великобритания и Канада настояват другите страни-членки на Алианса да увеличат присъствието си в Афганистан и да премахнат или намалят ограниченията за действие на контингентите си. Министър Близнаков заяви, че ротата няма да напуска своята зона на отговорност на летището в Кандахар.
В момента България участва в операцията в Афганистан с механизиран взвод и медицински екип в столицата Кабул, както и два медицински екипа в град Херат.
Ротата, която ще бъде изпратена в Кандахар, ще охранява вътрешната част на летището и ще смени румънския контингент там. Обстановката в Централен и Западен Афганистан е относително стабилна, докато на изток и юг напоследък се водят бойни действия.
Вицеадмирал Люцканов и министър Близнаков поздравиха за националния празник на страната ни чрез видеотелефонна връзка контингентите ни в Косово, Босна и Херцеговина, Ирак и Афганистан.