" Когато човек работи без трудов договор, на него не му вървят никакви осигуровки. Така около 2 милиона българи не плащат здравни осигуровки, но ако закъсат, ходят и търсят лекарска помощ. Този разход се поема от тези, които плащат осигуровки. Трагедията е пълна при пенсиите, когато на човек не му достига стаж. Санкцията, която търпи работодателят за такова нарушение, отива в ГИТ, тази санкция, която ще понесе работникът, трябва да отива за осигуровки", смята Константин Тренчев. Според него работата без трудов договор е нарушение по взаимно съгласие.
"Всички искаме да се спазват законите, но когато опрат до нас ги игнорираме", коментира още президентът на КТ "Подкрепа", който обясни, че в момента в училищата върви кампания „Достоен труд”, която има за цел да обясним на учениците какви са правата и задълженията им като работници.
Константин Тренчев обясни, че е изключително важно за самия работник да има осигуровки, дори и на минималната заплата. Що се отнася до това дали работниците няма да се изплашат и да не подават сигнали срещу работодателите си, Константин Тренчев коментира, че и сега много от тях не смеят да се жалват.
"Помагаме на хора, които са ни информирали, че имат проблеми с работодателя си. Жалко е за един човек, европеец, в 21 век да подава анонимен сигнал, защото го е страх, но все пак поемаме сигналите и ги пращаме на ГИТ", коментира Константин Тренчев.
Що се отнася до идеята в България да бъде въведено почасовото плащане, Тренчев заяви, че по въпроса трябва да има много сериозни дебати.