
В момента мълчалив протест има само в два затвора. Но, според ръководството на затворите, забавянето на Закона за амнистията ще подейства лошо на атмосферата зад решетките.
Тази вечер представители на протестиращите затворници ще се срещнат с ръководството, за да представят конкретните си искания.
***
Зам. министърът на правосъдието Димитър Бонгалов се е срещнал с представители на затворниците по повод техния протест. Според тях той не им е дал ясен отговор за това какво ще се случи и дали техните искания ще бъдат обсъждани. bTV научи, че на затворниците са им обяснили, че журналисти няма да бъдат допуснати до приемането на Закона. Лишените от свобода са категорични, че няма да прекратят протеста си и искат среща с депутати от Правната комисия.
Председателят на Правната комисия в Народното събрание Янаки Стоилов отказа пред bTV какъвто и да е коментар по Проектозакона за амнистията преди обсъждането му в Комисията. Той уточни, че тази седмица депутатите няма да се занимават с него. Междувременно заместник-министърът на правосъдието Димитър Бонгалов обяви, че ако продължава ескалацията на напрежение в затворите, Законопроектът за амнистията може да бъде оттеглен и така няма да има никаква амнистия.