Експертите определят глобалното затопляне и унищожаването на околната среда в района като главни причини за топенето на леда на Килиманджаро. Незаконната сеч на горите, производството на дървени въглища, горските пожари и каменните кариери в местността допринасят за задълбочаването на кризата. На Килиманджаро съществува уникална екосистема, която ще бъде унищожена, ако тези процеси не бъдат овладени.

Самуел Мариги – метеоролог: “Причината за промените в климата е голямото количество вредни газове, които се отделят в атмосферата и се усвояват трудно от нея. Въглеродният двуокис, който е най-страшният замърсител, се разпада за около 500 години. Ако човечеството не направи нещо за ограничаването на емисиите, вече ставаме свидетели на последиците”.

Според специалистите, ако продължава да се топи със същата бързина, ледената покривка на Килиманджаро ще изчезне до 2020 година. Върхът е на близо 6 000 метра височина и е уникален с това, че само на 200 мили на юг от Екватора има снежно-ледена шапка.