"Още през 18-ти век Томас Пайн беше казал - при абсолютизма царят е закон, при свободните държави законът трябва да е цар". Така председателят на съда Лазар Груев започна своя коментар за избора на новия председател на Софийския градски съд.
На поста Висшият съдебен съвет постави Владимира Янева, която е семеен приятел на вътрешния министър Цветан Цветанов. За Груев най-фрапиращо е, че на първичния избор конкурентката й Величка Цанова е получила 9 гласа, а на балотажа с Янева само 5.
Груев обаче отказа да коментира дали изборът е обвързан с някаква зависимост сред висшите магистрати.
Съдия номер 1 заяви още, че призивите за независимост на съда не са за комфорт на самите съдии, а в защита на правата на гражданите. И припомни, че той например никога не коментира назначенията в МВР.
Над 670 000 дела са били разгледани през миналата година в цялата страна, като към тях не влизат още около 20 000, които ВКС разглежда. Около 550 000 хиляди от делата са в районните съдилища. Близо 575 000 от делата в страната са свършени, а основната част от тях са приключени в срок от три месеца.
Това отчете още Лазар Груев, като отбеляза натовареността на съдиите за основен проблем - според статистиката 36 дела средно на месец са гледани от съдия. „Действителната натовареност е различна. Най-тежко е в районните съдилища. В големите градове всеки съдия има по 65 дела месечно”, обясни той.
Най-натоварени са Софийският районен и Софийският градски съд. Там средно всеки съдия гледа съответно по 85 и по 37 дела. За да се преодолее този проблем, се обмисля идеята за промяна на граници на съдебни райони.
Неподкрепени засега в пълна степен остават усилията за въвеждане на медиацията например, посочи Груев. „Вероятно оставаме недоразбрани, но е нужна държавна политика в тази насока”, каза той.
По думите му и кадровото израстване все още остава като тежък проблем в съдебната система. Друга болка е сградният фонд в част от съдилищата.
Призоваването също е сред слабите страни на системата, отчете Груев. Годишно СРС връчва около половин милион призовки. По електронен път са били изпратени още около 100 000 и според него разрешаването на призоваването по интернет е решение.
Той добави, че медийната политика на съдилищата трябва да стане още по-активна. По думите му мълчанието и недостатъчното обясняване понякога не са в полза на съда и отварят ниша за насаждане на неистини.