За да получат средства по дадена клинична пътека, лекари могат да подложат пациентите си на животозастрашаващи манипулации. С въвеждането на диагностично-свързаните групи обаче тази практика ще отпадне. Това заяви за предаването “Тази сутрин” на bTV министърът на здравеопазването Стефан Константинов.

“В момента медицинските екипи са принудени да въртят клиничните пътеки, да приемат повече хора в болница, за да си осигурят приходите”, обясни министърът.

С въвеждането на диагностично-свързаните групи обаче хоспитализирането на пациенти ще се извършва само при крайна необходимост от това, тъй като лекарите вече няма да имат финансов стимул да оставят хора с по-незначителни проблеми за лечение в здравно заведение, каза още Константинов.

Той определи като “поредната сензация в здравеопазването” решението на медиците от цялата страна да въведат минимална цена за преглед от 24 лева. Те дори се заканиха да отнемат правата на колегите си, които оказват здравна помощ за по-малко пари.

“Не съм убеден, че цените могат да бъдат еднакви в столицата и в малките населени места. Интересно ми е да видя дали този текст ще се прилага реално”, коментира министърът. И заяви, че медицинските лица не бива да се опитват да подсигурят административно желанието си за по-високи доходи.

Във връзка с анкетите, при които депутатите от ГЕРБ поставяха оценки на членовете на кабинета, Константинов призна, че няма с какво да се похвали.

Писаха ми много по-ниска оценка от тези, които получавах като студент – между 3 и 4”, сподели министърът. И допълни, че си дава сметка за това, че заемащият най-високия пост в системата на здравеопазването “няма как да е популярен” в настоящата ситуация.

Вероятно в опит за “поправка” на оценката си, Константинов се обяви категорично “за” налагането на пълна забрана на тютюнопушенето. Тази мярка щяла и да намали смъртността у нас, която в момента е с една от най-високите стойности в целия Европейски съюз.

Министър Константинов коментира и случая с малката Габи от Русе, която се бори с левкемията, а приятели на семейството й отчаяно се опитват да им помогнат да наберат необходимите средства за лечението й в чужбина. Родителите на 4-годишното момиченце са категорични, че не искат трансплантацията на костен мозък на детето им да бъде извършена в България.

“Деца и възрастни се изпращат в чужбина, само ако специалистите кажат, че тук не може да им се помогне. В случая става дума за прилагането на един и същ метод за лечение. Зад граница обаче то ще е 25 пъти по-скъпо”, заяви министърът.