Посещението на Нимиц става дни след решението на македонското правителство да преименува летището в Скопие от „Петровац" на „Александър Велики", което предизвика неодобрението на Гърция.Според Гръцкото външно министерство Матю Нимиц е предприел балканската совалка, след като получил официална покана чрез гръцкия посланик в ООН да реагира на преименуването на летището в Скопие на „Александър Велики". Македонският премиер Никола Груевски обаче отрече посещението на Нимиц да има нещо общо с името на летището. Според Груевски посещението на посредника на ООН било предвидено за средата на декември, но поради натоварената програма на самия Груевски се отложило за средата на януари. В Атина гръцкият външен министър Дора Бакояни изрази пред Матю Нимиц крайно си неодобрение на новото име на летището в Скопие, което според нея нарушава Двустранната спогодба между Гърция и Македония.
Матю Нимиц, посредник на ООН: “Говорихме най-общо за името, за двустранната спогодба, за отношенията между двете страни и най-вече конкретно за новия проблем, породен от преименуването на летището. Позицията на Гърция ми бе предадена много ясно от министъра.”
Гърция иска да реши проблема с името на Македония в рамките на 2007 година. Атина официално обяви, че ще упражни правото си на вето както в Европейския Съюз, където през декември ще се гласува статута на Македония като официален кандидат за членство, така и в НАТО, където Македония ще бъде поканена да се присъедини през 2008 година. Неофициално обаче Гръцкото правителство иска да избегне ситуацията, в която страната ще се окаже в изолация и единствена ще наложи вето на евроатлантическата интеграция на бившата югославска република. Затова бърза да реши спора в близките месеци.
В интервю за македонския телевизионен канал на албански език АЛСАТ президентът Бранко Цървенковски обаче заяви, че времето е много малко и не е възможно постигането на споразумение до края на 2007 година. Днес Цървенковски, както и премиерът Никола Груевски, разговаряха с международния посредник Матю Нимиц.
