13 заведения у нас принадлежат към системата на "Специализираните болници за рехабилитация". В тези центрове могат да се лекуват повече от 2 хил. пациенти в един и същи момент, но годишно през тях минават едва 60 хиляди. Рада Домусчиева се срещна с едно семейство, чието дете има прогресивна дистрофия на мускулите. Родителите разказаха, че нито един лекар не им е обяснил, че у нас деца с такова заболяване могат да получат помощ в подобни санаториуми.

Данаил и Ива Лазарови до месец трябва да решат ще напускат ли дома си в Ботевград, за да търсят спасение за детето си. 7-годишният им син Лазар вече не иска да ходи, а лекарите им отказват и експериментално лечение.

„В нашия случай нуждата от рехабилитация е ежедневна. Органите, които засяга тази болест - сърце, бял дроб, дишане и мускули са в нормално състояние и дори мускулите, които най-вече се засягат са в спящо положение. Ако се намери кой да се занимава, може да му се помогне. Също - рехабилитаторката, която се занимава с него, колегите, които знаят какво трябва да направят са много малко”, разказа бащата Данаил Павлов и допълни: „Съпругата се обучава, защото един масаж и рехабилитатор да се наеме ежедневно, басейн, не по-малко от 30-40 лева на ден”.

„Свързахме се с клиника в Киев, лечение със стволови клетки е възможно горе- долу към 10 хиляди евро на година в продължение на 10 години”, каза майката Ива Павлова.

Психолозите казват, че Лазар е изключително интелигентно дете, но не общува с връстниците си, защото се срамува от тях. Това е също проблем, на който трябва да бъде намерено решение.

Доколко децата като група пациенти се възползват от лечението в специализираните болници:

99 на сто от тежките детски заболявания на централната и периферна нервна система като детската церебрална парализа се повлияват положително от рехабилитация. Поради изключително високата цена и липсата на информация родителите рядко търсят помощ в рехабилитационните центрове. Четири от болниците - във Велинград, Наречен и Момин проход, както и в Банкя работят с деца. От февруари детският санаториум в Банкя има нов стопанин - търговското дружество „Специализирани болници за рехабилитация”. Промяната разтревожи група родители, които започнаха обществена кампания за спасяване на санаториума.

В момента в 4-етажната сграда на санаториума тече ремонт. Лекуват се само две деца.

„Трябва да се сключи договор със Здравната каса. Около 45 лева на ден е с най-голямата отстъпка за лечение. Без отстъпка е 57 лева на ден”, каза Даниела Пенева, родител на дете с ДЦП.

За да оцелее след ремонта болницата, ще трябва да приема и възрастни пациенти. Другата детска болница - в Момин проход работи без прекъсване от 60 години.

„Гледам поне три пъти в годината да идва”, каза Ваня Иванова, майка от Пловдив.

Лекарите в тази болница никога не връщат пациенти и обикновено назначават повече процедури, независимо че касата плаща само три.

„В началото на януари идват и правят две пътеки, после – през февруари две пътеки. Отидат си за малко време да починат. После пак направят две пътеки в един месец и така”, каза д-р Снежана Паскова, началник на детското отделение в Момин проход.

„Детската база се нуждае от ремонт”, заяви  Александър Семов, изп. дир. на СБР: „От ремонт на базата, на хотелската част, на кабинетите”.

„Базата ни генерира между 90 и 200 хиляди лева годишно пасив. Благодарение на това, че лекуваме и други пациенти освен децата и благодарение на това, че останалите болници помагат, ние успяваме да оелеем”, заяви д-р Пламен Стоев, дир. на болницата в Момин проход.

Въпреки добрите намерения на лекарите, детските болници не могат да съществуват самостоятелно. Заедно със санаториумите за възрастни, те са единствените, които не получават държавни субсидии.

У нас има общо около 20 хиляди деца с увреждания с нужда от подобен род грижи.