
19-годишният Никола Манолов извади богоявленския кръст и на глас си пожела повече здраве и успехи през новата година.
Никола Манолов: “Не мога да го опиша. Няма такова усещане просто.”
Според народните вярвания, на днешния ден водата спира, пречиства се, след което придобива голяма сила. Болни се къпят на мястото, където е хвърлен кръста и вярват, че ще бъдат изцерени. Затова третият по значимост християнски празник през годината е известен още като Кръстовден, Водици и Водокръщи.
Желаещи да вадят кръста на Йордановден имаше и в други градове на България. Тази година сред смелчаците се нареди и 16-годишно момиче от Бургас.
Рекорден брой ентусиасти скочиха след кръста днес във Варна. 41 души си опитаха късмета тази година. Най-малкият участник, скочил от първа буна в 7-градусовата вода, бе 9-годишния Карло Тодоров, а най-възрастния - Васил Тепеделенев на 67 години. Кръста извади 15-годишния Анжел Димитров. Момчето е плувец от Спортното училище във Варна и това му е първото участие.
Анжел Димитров: "Помолих се на господ. Надявах се да хвана кръста и за повече късмет."
23 годишният Пламен Добрев от Бургас е щастливецът, който извади кръста на Йордановден от морето в Бургас. Точно по обяд сливенският митрополит Йоаникий хвърли дървения кръст, а 23 смелчаци скочиха във водата. Победител обаче бе 23 годишният охранител от Бургас Пламен Добрев.
Най-младият участник пък бе 16-ет годишната Петя също от Бургас. Въпреки, че момичето не успя да извади кръста, тя сподели, че преживяването си е заслужавало.
Стотици силистренци се отправиха в празнично шествие до река Дунав, водени от градския Духов оркестър. От понтона в Дунав Доростолският митрополит Иларион хвърли богоявленския кръст в реката. 5-ма силистренци се престрашиха да скочат в реката за да извадят богоявленския кръст. Пръв до него за 7-ма поредна година достигна Светлин Иванов.
Светлин Иванов -29г. Силистра: “Пожелавам всички да са щастливи, да се радват и наистина -да не бягат от тоя град, от България."
Светлин бе категоричен, че няма намерение да се отказва от участията си в празничния ритуал.
***
Богоявление и Йорданов ден бяха отбелязани в Рим със специална церемония и водосвет на световно известния Фонтан Треви. На църковната служба в подарената на България от папа Йоан Павел църква бяха споменати и българските медицински сестри в Либия.
Едно от най-забележителните туристически места във Вечния Град днес стана българско. По случай Богоявление викарият за Западната диаспора епископ Тихон благослови водите на най-атрактивния Фонтан Треви и хвърли в него кръст по каноните на православието.
Фонтанът бе благословен след църковна служба по време на която бе направен апел за българските медицински сестри в Либия и за палестинския лекар. За тях бе отправена и специална молитва.
Службата бе отслужена в така наречената българска църква Свети Викенти и Анастасий, дадена за ползване на българската патриаршия от папа Йоан Павел Втори. По същото време Бенедикт XVI отбеляза дена във Ватикана. В Католическата църква 6 януари е известен като Епифания.
Православната церемония и водосвета предизвикаха стълпотворение на многобройните туристи, които по обичай идват тук, за да хвърлят монета във Фонтана. Поверието твърди, че това трябва да направи, който иска да види отново Рим. Обичаят носи на римската община около сто хиляди евро годишна печалба. Епископ Тихон благослови водите на Треви на три езика - български, латински и италиански.