16 % са песимистично настроени, а над една четвърт от българите нямат ясна представа, дали еврочленството е по-скоро за добро или за лошо.
Екип на bTV реши да провери какви са нагласите в едно най-обикновено българско село. Така Десислава Стоянова и операторът Иван Филчев, попаднаха в сливнишкото село Братушково.

Противно на първата асоциация, Братушково няма нищо с "братушките". Едно време над селото имало манастир, и така, покрай братята монаси, на селото му излязло името - Братушково. Сега селото има едва 25 постоянни жители. Основно пенсионери. Имат си еврооптимисти, но като че ли евроскептиците са повече.

“Е, какво от това като влизаме в ЕС. “Ура” ли да викаме?!”

“Влизаме в ЕС. Добре. Понеделник влизаме и какво от това. Ще играем дълго хоро? Ще играем, а след това?!”

“Аз мисля, че тия младите хора всичките ще избягат, няма да останат в България.”

Една от най-големите драми за жителите на Братушково е, че не успяват да се преборят да си върнат контрола над местния язовир. И винят за това община Сливница.

За разлика от крайния евроскептицизъм на дядо Гошо, доста от жителите на Братушково следват изпитания принцип – “око да види, ръка да пипне”.

И затова не бързат със заключенията за Европейския съюз.

“Ами аз постоянно ги слушам по телевизията. Едни казва, че е добре, други, че е лошо. Сега, като дойде от други ден, ще видим. “