В студиото на "Тази сутрин” Константин Пенчев, член на Висшия съдебен съвет и председател на Върховния административен съд коментира информацията за това как петима висши съдии, трима от които шефове на отделения във ВАС, придобиха на безценица имоти на първа линия в Приморско, регистрирайки се като крайно нуждаещи се. Техни близки са получили от община Приморско дарени на изключително ниски цени 400-500 квадрата за около под 2000 лв. в повечето случаи.

"За мен цялата схема е абсурдна, но какво да ви кажа, в една държава, в която се правят заменки от министри, за да може някои да построят хотелски комплекси, магистратите, които са на по-ниско ниво очевидно в държавната йерархия, те пък по своя начин получават по половин декар да си построят хотелче. Всеки според възможностите. Това го казвам с черна ирония, защото където и да се обърнем в тази държава, нашата държава, само такива работи виждаме”.

Съдиите от Върховния административен съд са потресени,

уточни Константин Пенчев. Той поясни, че не може да уволни въпросните съдии:

"Аз се съмнявам, че нещо ще излезе. Аз сезирах Висшия съдебен съвет веднага, защото те имат инструментариума да направят проверки, да съберат повече данни, но вие виждате, вече има изявления по медиите: "Това са нашите деца, ние не знаем какво правят те, те са пълнолетни...и т.н". Аз не знам дали ще може изобщо тези хора някаква отговорност да получат.

Лично за мен и за моите колеги от ВАС и пред цялото общество това е едно безобразие, не знам дали ще бъде наказано или не, но това си остава безобразие и ще тежи върху тези хора и върху децата им. (...)

Аз искам да питам – в България знаете колко курортни градчета има, и зимни, и летни курорти – искам да питам дали няма магистрати, които са били по-хитри от тези и не са написали на името на майки или дъщери и синове, а на името на фирми, на любовници и т.н. Не виждам защо да няма, защо само в Приморско и защо само тези хора?

Втората цел на реформата е да върне абсолютно загубеното доверие на обществото към съдебната система. Защото ние сме нещо като банковата система. Когато в един момент обществото престане да вярва в банките, те фалират, има финансова криза. Когато обществото престане да вярва в съдебната система – фалира държавността. Ние не можем да го върнем това доверие за ден, два, три, пет. Но ние не можем да кажем, че това доверие ще го връщаме след 5 години, както се казва в стратегията. (...)

За да се върне доверието в морала, трябва да се случи нещо днес. Заобикалянето на закона е морално укоримо”.

Престижът на съдебната власт е уронен, каза още Константин Пенчев. На въпроса трябва ли тези съдии да бъдат отстранени, председателят на ВАС каза:

"Отстранени стават само при повдигане на обвинение за престъпление, тогава можеш да отстраниш един магистрат за това, че има дисциплинарно производство, ако приемем, че ще има дисциплинарно производство срещу тях”.

Няма законова възможност да се направи ревизия на всяко едно от делата, дали има съвпад на интереси, уточни съдията:

"Това са влезли в сила съдебни актове, които по никакъв начин не могат да бъдат отменени. Освен – има едно основание за отмяна – ако влезе в сила присъда срещу съдията. Ако приемем, че този съдия ще го осъдим, ще докажем, че той е решил някакво дело неправилно...

Законодателството се прави за нормални хора и за нормални общества. Не се прави за хора, които нищо друго не правят освен да мислят как да заобиколят закона”.