По данни на националната статистика от милион регистрирани фирми в България едва една трета са действащи.

Половината от действащите фирми пък нямат нито един нает служител, тъй като повечето малки фирми са семейни.

В края на 2009 година, когато световната криза е в разгара си, Кирил Митов създава фирма за роботи и обучение по роботика.

"От различни места се опитваха да ни спират, чисто доброволно, че сега не се прави, че сега е тегаво, че сега не става и така нататък. Но най-добрият момент винаги е сега, значи кризата я има, няма, ние бяхме на тази вълна, ние искахме това да направим", разказва Кирил Митов.

Фирмата на Митов е в категорията новосъздадени. Всяка година се регистрират около 60 000 такива фирми, най-често за търговия и ремонт на автомобили и мотоциклети.

"93% от новосъздадените фирми на петата година престават да съществуват, тоест оцеляват едва 7%", смята Камен Колев, БСК.

Всяка година около 50 000 фирми спират да съществуват или "умират"- основно с дейност търговия с лични вещи и стоки за домакинството, ремонт на коли и мотори.

"Те генерират и тази безработица, която през последните две години доведе до закриването на 320 000 работни места в България", обясни още Камен Колев.

Две години след създаването си фирмата на Митов е стъпила в още два града освен в София.

"В началото тръгнахме доста плахо, но пък вярвахме, че има смисъл и до ден днешен продължаваме сериозно да вярваме, че има смисъл", смята Кирил Митов.

Според експерти за да имат успех новосъздадените фирми като тази на Митов, на бизнеса е нужна по-благоприятна среда- това включва по-лесен достъп до административни услуги и облекчаване на лицензионния режим.