Питейната вода в Шумен, Велики Преслав и близките населени места, които се захранват от язовир „Тича", не е годна за пиене. Причината - повишаване на мътността заради обилните валежи през миналата седмица.
Здравните инспектори са констатирали, че качеството на водата в момента е неприемливо за потребителите.
Ситуацията с мътната питейна вода в региона не е прецедент. При обилни валежи, често показателите на живителната течност от яз. „Тича” се влошават. Сега здравната инспекция е засилила контрола над дезинфекцията на водата.
„Водата да не се ползва директно от крана за питейни цели, би могла да бъде ползвана след филтриране или пък да се ползва друг източник за питейни цели”, предупреди д-р Йовка Костова от дирекция „Здравен контрол" РЗИ - Шумен.
Шуменските детски градини не са засегнати от проблема, защото за питейни нужди използват минерална вода, поради което проблема не застрашава здравето на малчуганите.
Кога качеството на водата ще се подобри не може да се прогнозира, защото всичко зависи от атмосферните условия, коментират шуменските здравни инспектори.
Водата в Търговище е с увеличена мътност и също не е годна за пиене, съобщиха от Регионалната здравна инспекция в града. Директорът й д-р Венка Стоянова обясни, че причината е обилното снеготопене, което рязко е повишило нивото на яз. "Тича".
Всеки ден здравните инспектори следят нивата на наблюдаваните показатели и своевременно информират гражданите. Въпреки не дотам качествената вода в района, от ВиК Търговище искат скок в цената със 7 процента. Причините - новата услуга за пречистване на отпадните води, по-високите цени на тока и горивата.
Експертите препоръчват гражданите да се въздържат от консумация на вода от чешмите и за питейни нужди да използват бутилирана.