Протести в спешната помощ, ако специализираните центрове бъдат прехвърлени към областните болници. Според медиците това ще доведе до още по-големи проблеми в системата. А може да се стигне и до това пациенти без осигуровки да бъдат лишени от неотложна помощ.

Спешният център на Военно медицинска академия е едно от местата в София, на което линейките на центъра за спешна медицинска помощ карат пациенти. Според идеята на здравния министър, от септември следващата година това може да е една от болниците, към които да бъдат прехвърлени хора от центъра.

От Националната асоциация на работещите в Спешна медицинска помощ са против тази промяна, защото според тях ще влоши вместо да подобри положението - и тяхното, и това на пациентите.

Според здравния министър идеята е да се даде възможност за по-добро заплащане на лекарите и по-добра проследяемост на случаите - от обаждането до изписването на пациента от болницата.

„Парите, които даваме в момента на спешните центрове, в още по-голям размер да бъдат към болниците и да бъдат изразходвани точно за това. Като направим малко икономии в администрацията и оптимизираме също харчовете там, които имаме - ето ви перо, от което да им се повишат възнагражденията и да бъдат по-мотивирани”, каза д-р Стефан Константинов.

Как и с колко ще бъдат увеличени парите не е ясно

В момента специалистите в спешна помощ получават 650 лв заплата и по 50 стотинки на час за нощен труд.

„Областните болници те са търговски дружества и работят по закона за търговските дружества, а спешната помощ е навсякъде е губеща. Така че те нямат да имат ресурси, които да ги вложат в спешната помощ”, коментира д-р Анелия Маждракова - Център за спешна медицинска помощ – София.

Ще се получи и законово противоречие

Болниците не могат да обслужват пациенти без платени здравни осигуровки, а спешната помощ е за всички.

„При спешните състояния в една държава с 2 милиона неосигурени пациенти това е недопустимо. Недопустимо е при спешни състояния да уточняваме осигурителен статус на пациента и да мислим за клинични пътеки", каза Десислава Кателиева, председател НАРСМП

Лекарите са категорични, че по-важното в момента е да се подобри работата на телефон 112, защото сега тръгването на линейките се бави с по 10-15 минути заради лоша координация.

Все още не е решено кога ще започнат протестите. Знае се, че по време на стачката пациентите няма да бъдат лишени от спешна помощ, защото ще протестират само хората, които не са на смяна.