
Нури Ал-Малики, премиер на Ирак: "Призоваваме за сериозно преразглеждане на сегашната политическа схема и преустройването й в широк национален фронт, който включва всички политически компоненти и се разграничава от пристрастията към една или друга фракция."
Премиерът обеща, че офицерите от армията, разформирована след водената от Съединените щати операция през 2003 г., ще имат право да кандидатстват за същите постове в новата иракска армия. След свалянето на режима на Саддам гражданската администрация, ръководена от Пол Бремър, разпусна войската - ход, който редица стратези определиха като грешка, защото много от войниците се присъединиха към бунтовниците.
От встъпването си в длъжност преди около 7 месеца иракският премиер Нури Ал-Малики говори за необходимостта враждуващите етнически и религиозни групи заедно да изработят план за прекратяване на насилието. "Помирението е последната спасителна лодка за иракчаните”, заяви правителствен говорител пред журналисти по-рано тази седмица. Идеята за национално помирение придоби допълнителна важност, след като Вашингтон я превърна в ключов момент в стратегията си в Ирак. Арабската държава обаче никога не е била толкова далеч от помирението както сега, когато етническата непримиримост е достигнала връхната си точка, а насилието взема десетки жертви всеки ден.
Часове преди началото на конференцията повечето жители на Багдад изразиха оптимизъм относно нейния изход. Очаква се решенията на днешната конференция да бъдат внесени за разглеждане в иракския парламент.