66-годишният Мухамад Юнус днес е героят на Бангладеш. Пред дома му не секва потокът от желаещи да го поздравят. По-рано днес той положи венец на паметник в Дака, заобиколен от стотици почитатели. Банкерът отбеляза, че Нобеловата награда дава нов стимул в борбата срещу бедността, а на него самия възлага нови отговорности.

Мухамад Юнус, лауреат на Нобелова награда за мир: "Това е чудесна новина за всички нас, за цял Бангладеш. Както и за микрокредитирането, с което се занимавам вече 30 години. Нашият народ и нашата младеж полагат огромни усилия, за да осъществят тази мечта и сега до известна степен тя се сбъдна, защото светът призна, че сме направили нещо, което да помогне на бедните да се замогнат."

Мухамад Юнус е новатор в банковото дело в своята страна. През 1976 г. той основава банка, чиято дейност е насочена към най-бедните слоеве на населението, главно жените, като им помага да започнат собствен бизнес. Така той въвежда в родината си системата на микрокредитирането, действаща в повече от сто страни по света - от Съединените щати до Уганда. По улиците на Дака хората открито споделяха радостта и гордостта си, че престижното отличие бе връчено на техния съотечественик.

Тарег Хасан, бизнесмен: "Нобеловата награда на доктор Юнус ни направи значими - всички в Бангладеш, целия народ. Ние ще носим достойно тази чест."

д-р Джезмин Султана, лекар: "Гордея се с доктор Юнус и неговата Нобелова награда. Това е единствената голяма чест, която получаваме след освобождението си и е огромна победа за нас."

Новината за престижното отличие вероятно ще даде на страната така необходимия стимул за развитие и ще отклони вниманието от безкрайните стачки и вътрешнополитически борби, коментира Ройтерс.

Бангладеш е една от най-гъсто населените държави в света и често става обект на природни бедствия. Голяма част от 140-милионното й население живее на ръба на оцеляването.