Вчера петте постоянни членове на Съвета за сигурност успяха да се договорят по текста на документа.

В него се настоява Пхенян незабавно да ликвидира всички свои ядрени взривни устройства. По настояване на Русия и Китай окончателният вариант на текста изрично ще изключва варианта с използване на сила срещу Северна Корея.

Русия и Китай се обединиха около мнението, че санкциите трябва да бъдат ограничени във времето. Целта им е да върнат Северна Корея на масата за шестстранните преговори за ядрената й програма.

След като това стане, санкциите трябва да бъдат отменени автоматично. Междувременно президентът на САЩ Джордж Буш призова световните сили да приемат сурови санкции срещу Северна Корея и каза, че Пхенян трябва да понесе "реалните последствия" заради ядрения опит, който твърди, че е извършил. Буш още веднъж изтъкна, че би искал да използва дипломатически методи при решаването на севернокорейската криза.

Проекторезолюцията за осъждане на Северна Корея и налагане на мерки за спиране на разработването на ядрени технологии за военни цели не среща пълно единодушие в Съвета на сигурност на ООН. Както в случая с Иран, Русия и Китай се противопоставят на налагането на санкции. Двете страни отхвърлиха и предложението да се използва сила срещу Пхенян.
Петте страни постоянни членки на Съвета за сигурност се споразумяха в текста да бъде включено искането Корейската народнодемократична република да спре опитите и да унищожи ядрените си взривни устройства.

Джон Болтън, Посланик на САЩ в ООН: “Резолюцията очевидно постановява, че трябва да бъде съобразена с международното право, но тя дава на държавите и правото, дори задължението да съдействат на инспекциите на ядрената програма на Северна Корея, така че по тази точка няма двусмислие.”

Съединените щати настояваха за сурови санкции срещу режима на Ким Чен Ир, но предложеният текст в съвета за сигурност не срещна необходимото дипломатическа подкрепа. Дори за смекчения вариант Русия и Китай до последно изразяваха възражение по една или друга точка от преоекторезолюцията. Двете страни се противопоставят на текста, който дава право всяка държава да извършва проверки на товарите за Северна Корея.

Сергей Иванов, Министър на отбраната на Русия: “Ядреният проблем със Северна Корея трябва да бъде решен по мирен начин, с дипломатически и политически средства. Санкциите не бива въобще да водят към някаква възможна употреба на военна сила.”

Ван Гуандзя, Посланик на Китай в ООН: “Както бях казал и преди, нашите усилия накрая трябва да доведат до един финален текст, който трябва да бъде твърд, остър и адекватен, но също така и конструктивен.”

Движението на необвързаните страни призова Пхенян да се откаже от ядрените опити. Северна Корея е член на организацията, която обединява 118 държави и в момента се председателства от Куба.