
Детето е родено от интравенозна наркоманка от малцинствен произход, която в момента също се нуждае от специални грижи. Лекарите се надяват скоро тя да се върне при детето си, за да могат да й помогнат. Бебето е недоносено, но в добро общо състояние.
"Детето е родено от ХИВ серопозитивна майка, но предстои то да бъде изследвано дали е положително или отрицателно в Националната потвърдителна лаборатория по СПИН. Специално за децата има специална рекомендация. При тях се изисква по-продължително изследване с по-висока генерация диагностикуми. И първото изследване е направено и то ще продължи в следващите месеци. Засега няма протокол за заразеност с вируса на СПИН на това дете."
Ако майката не се върне при него, то ще остане под наблюдение в болницата в следващите няколко месеца, а след това ще бъде пренасочено в дом “Майка и дете”. Независимо дали бебето носи или не вируса на СПИН, то не е опасно за околните, защото за него се полагат специализирани грижи.
От 1986 година насам у нас са родени едва седем деца, носители на вируса. Две от тях са починали, две от тях вече са възрастни хора и в момента има 3 българчета със СПИН. 40 серопозитивни жени са раждали през годините, но при добра профилактика и изваждане на бебето чрез операция, вирусът не се предава. Световните статистики сочат, че серопозитивните майки заразяват децата си само в 30 на сто от случаите.