За първи път в България започна процедура за предсрочното отстраняване на президента на Републиката. Дебатите в парламента продължиха 5 часа. В крайна сметка процедурата няма да стигне до Конституционния съд, защото депутатите от РЗС оттеглиха подкрепата си.
155 гласа се събраха за процедурата по предсрочно освобождаване от длъжност на президента, но те не са достатъчни, за да бъде валидно решението на Народното събрание за импийчмънт, тъй като Конституцията изисква гласовете да са поне 161, обобщава парламентарният ни репортер Теодора Енчева.
Всъщност РЗС обърна резултата, защото в последния момент хората на Яне Янев не участваха в гласуването. И за отстраняването на Георги Първанов се обявиха три парламентарни групи - ГЕРБ, Синята коалиция и Атака.
Депутатите се разделиха на два лагера - "за" и "срещу" президента
Емоции, лични обиди и отстраняване на един депутат от залата превърнаха дебатите по искането за отстраняването на Георги Първанов от поста президент в шоу, което отне един парламентарен ден. Споровете бяха колкото до това дали мотивите на управляващите за импийчмънт са състоятелни, толкова и дали президента играе ролята на опозиция, а Симеон Дянков е символ на управлението на ГЕРБ.
„Изборът за начало на атаката срещу Дянков не е случаен, не само защото Дянков е един от стълбовете на правителството, идеолог на икономическата политика, а защото е Дянков се превърна в един от символите на това управление, колкото и това да не ви харесва. Не е трудно да се съзре ,че президентската институция дава знак за формирането на нова политическа сила”, каза Красимир Велчев, съпредседател на ПГ на ГЕРБ.
„Кой ходи на среща лична с бял байрак? Ако бях аз, щях да му дам съвет да отида с една червена роза при българския президент. Напънала се планината и родила мишка - това е оценката”, коментира Любен Корнезов от левицата.
Опозицията обяви, че целта на импийчмънта не е защита на Конституцията, а да се демонстрира сила: „Да се покаже кой командва, да се проведе наказателна и показна акция срещу всеки, който дръзне да разкритикува правителството. Аз ви предлагам направо си приемете ЗЗД и за забрана на БСП, а в едно и променете Конституцията и запишете: държавата се олицетворява от триумвират Борисов, Цветанов Дянков”, каза Сергей Станишев.
Решението на РЗС да абдикира от гласуването беше определено от Атака като предателство:
„Всъщност РЗС разкри своя облик, маските паднаха и въпреки, че сложиха подписите си преди дни, днес РЗС обърнаха резбата”, посочи лидерът на Атака Волен Сидеров. (Още - вижте тук)
С какви мотиви РЗС отказа да подкрепи импийчмънта?
Яне Янев оповести решението си буквално в последния момент. Неговите депутати днес не се явиха в пленарна зала, независимо, че преди няколко дни се подписаха под проекторешението за импийчмънт. На специална пресконференция Янев обясни, че няма да подкрепи отстраняването на Първанов, защото според него процедурата срещу държавния глава е скрит вот на доверие за правителството. В заключение лидерът на РЗС поиска и оставката на премиера Бойко Борисов.
Яне Янев очакваше до самото начало на дебата цената за подкрепата му да се вдигне. Отговор от ГЕРБ така и не дойде. Затова от РЗС отказаха изобщо да отидат в парламента за обсъжданията. На въпрос защо са бавили обявяването на позицията си до последно и на какво са се надявали Янев отговори: „Няма да потърсим нищо от Бойко Борисов. Свърши вече - искаме му само оставката”.
Лидерът на РЗС коментира и въпроса на bTV как се чувства като защитник на президента с провалянето на импийчмънта
„Това е сценарий на статуквото с което те искат да се легитимират и герб иска да посочи опитомената си опозиция в лицето на БСП. В такъв сценарий да направят мъченик Първанов не участваме”, посочи Янев и обяви, че има план за сваляне на правителството, който щял да бъде оповестен в края на април.
Как коментираха депутатите от ГЕРБ позицията на Яне Янев?
Янев предупреди, че настоява от обвиненията срещу Първанов да отпадне частта, в която се казва, че президентът не трябва да критикува правителството и парламента, но това не се случи.
„Ние очаквахме това поведение от Яне Янев и от неговите народни представители. За съжаление те нямаха необходимия морал да се явят в пленарна зала и да защитят мотивите, под които се подписаха”, каза за bTV Новините съпредседателят на парламентарната група на управляващата партия Тодор Димитров.
Първото в демократичната история на България искане за предсрочно освобождаване на президента от длъжност се провали, защото при поддържането на обвинението Народното събрание не успя да събере необходимите 161 гласа от общо 240 народни представители. Така парламентът се размина с ролята на прокурор, който да апелира пред Конституционния съд, че действията на държавния глава са в грубо нарушение на основния закон и са причина за предсрочното му освобождаване от длъжност.