***
Управляващите обмислят да увеличат броя на месеците, върху които се изчислява обезщетението за майчинство, пише "Сега". Жените да се осигуряват поне 15-18 месеца за майчинство. В момента майчински се плащат според вноските от последните 12 месеца. Управителят на НОИ - Христина Митрева - уточни, че промяната е с цел по-добър контрол, тъй като сега майките често се самоосигуряват или се договарят с работодател да ги осигурява на по-високи доходи, щом забременеят. Така после получават по-високо обезщетение.
***
В интервю за "Новинар" д-р Тодор Чобанов, заместник-министър на културата, съобщава, че 200 са регистрираните частни колекции у нас, всички големи колекционери са вече "на светло". Общините трябва да осъзнаят интереса си и да правят пари от културното наследство, убеден е заместникът на Вежди Рашидов.
***
Темата на "Труд" тълкува в етимологичен и семантичен план думата "лобизъм", обвързвайки я с констатацията, че лобистки закони превземат държавата. Първият от тях е този, който засяга промените в Семейния кодекс (СК) - без мотиви е прокарана поправка, която според специалисти обслужва имотната мафия.Парламентът прие единият съпруг да може да се разпорежда с общото недвижимо или движимо имущество в семейството без знанието на другия.
"Човек трябва непрекъснато да подозира половинката си и през ден да ходи до службата по вписванията, за да не го метнат. Та ако имаш 1/12 от имот, без да си съпруг, другите съсобственици трябва да поискат съгласието ти, за да го продадат на трето лице- удиви се дългогодишен адвокат. При 10 хиляди развода на година евентуалните нарушения ще се мултиплицират, заяви Любен Корнезов (БСП). За първи път управляващи и опозиция са единодушни, че поправката може да направи "много бели." Серия от скандали предизвикаха и промените в Закона за автомобилните превози, които наскоро минаха "на косъм" на първо четене в парламентарната транспортна комисия.
При обсъждането дори самите депутати от ГЕРБ са подкрепили текстовете с половин уста, а всички опозиционни партии са категорично против. Само преди няколко месеца поправки в същия закон бяха върнати от премиера Бойко Борисов заради съмнения за лобистка намеса. Наложи се пренаписване и ново съгласуване по ведомства. Лобизъм витае и около промените в Закона за нотариусите и нотариалната дейност. Идеята бе те да осветлят сделките с недвижими имоти и "прането на пари". Връщането на "вечните обвиняеми" в НПК е борба за надмощие на лобитата в юридическите среди, смятат спецове.
***
В своя статия "Труд" проследява в хронологичен план промените в редовете на властта, обобщавайки ги под заглавие: "Една година ГЕРБ - кадрова въртерлежка".
***
За "Класа" Мира Радева, социолог, МВМД съобщава, че очаква още оставки на министри. Министър Мирослав Найденов е първият толкова популярен земеделски министър. Същото се отнася и за министър Росен Плевнелиев. Те попадат сред най-одобряваните, защото имат идеи, показват ги и ги реализират. Но, ако икономиката продължи да буксува, има голяма опасност от протести и още оставки.
Икономика
"България вече не е в рецесия!", е акцентното заглавие на икономическите страници на "Труд", "24 часа", "Монитор" и "Телеграф". Средната заплата на българина за 2009 г. е 7296 лв., публикува така изнесените статистически данни "24 часа". А "Труд" обобщава, че новото статукво от макроикономическата ни реалност е съобщено от премиера Бойко Борисов на срещата на европейските статистики в резиденция "Бояна". През второто тримесечие на т. г. спрямо първото е отчетен ръст от 0,5 на сто, това се случва за първи път от началото на кризата, обяви министър-председателят пред шефа на Евростат Валтер Радермахер.
Спрямо второто тримесечие на м. г. обаче БВП на България е спаднал с 1,4%. "За всички български граждани и за нас като управляващи тези данни не са достатъчни, за да кажем, че животът ни се е променил. Бих бил по-доволен, ако ръстът не е 0,5%, а 5%, но този ръст показва, че работата ни за тази една година е дала резултат и това ни амбицира да продължим напред", каза премиерът. Точно в разгара на августовските отпуски българинът е станал най-спестовен, уточнява изданието. Домакинствата са внесли на депозити в банки 273, 123 млн. лв.
Ще затваряме магазини за скрити обороти, казва Красимир Стефанов, изпълнителен директор на НАП, пред "Стандарт". Лъжат ни, че бентлита са баничарки, а с яхтите возели жито. Към банкерите той отправя апел: Намалете банковите такси, щом спрем кеша.
От "Пари" и днес подчертават своя дискурс по темата за рецесията, уточнявайки,че само по дефиниция рецесията е свършила и формално приключила с 0,5% ръст на БВП.
"Сега" информира, че прокуратурата ще повдигне обвинение срещу Симеон Дянков. Вицепремиерът се опитал да прикрие неблагополучието с издаването на държавна тайна, като прокара решение за разсекретяване на споразумението между БНБ и кабинета в отсъствието на премиера. Това ще е вторият обвиняем действащ министър от кабинета на Бойко Борисов. Първият - Божидар Нанев, подаде оставка като здравен министър, след като бе подведен под наказателна отговорност.
Пред "Монитор" Томислав Дончев, министър по управление на средствата от ЕС, казва: Усвоихме 1,3 млрд. лв. от европарите. Променяме начина на обжалване на обществените поръчки. През пролетта започваме магистралите "Струма" и "Марица". Държавата е разплатила 500 млн. лв. стари дългове към фирмите, информира изданието. Най-голяма сума издължило военното министерство. Борчовете са натрупани от кабинета "Станишев" по необезпечени договори.
"Дневник" отразява доклад на Центъра за изследване на демокрацията, който установява, че неправителственият сектор потъва в "зоната на здрача". "Дума" оповестява, че кабинетът "икономисва" 120 млн. лв. от пенсии. 20 000 души ще излязат на протест срещу промените в социалния кодекс. Тренчев иска оставката на Дянков.
„Стандарт" допълва, че Константин Тренчев, лидер на "Подкрепа", иска от премиера оставката не само на Дянков, но и на екоминистъра Нона Караджова. Вестникът подчертава, че и КТ "Подкрепа" ще протестира и ще се търсят допирните точки с КНСБ.
"Атака" със снимка на цяла страница и подобаващо голямо заглавие проследява как Костов е разрушил българското корабостроене.
Здравеопазване
Новият здравен министър ще е 44-годишният д-р Стефан Константинов, научи "Труд". "Сега" припомня, че Борисов пак е избрал кадър на лекарския съюз за здравен министър и номинирането на Стефан Константинов засега не спира решението за протестите на лекарската гилдия. "24 часа" диалогизира в заглавие: Изгря Стефан, след като Менда каза: "Убийте ме, но министър не ставам." Новата кандидатура ще бъде предложена днес - 01.10.2010 г. - от премиера Бойко Борисов на депутатите в Народното събрание и ще бъде гласувана в сряда, уточнява "Труд".
Константинов е заместник-председател на Управителния съвет на Българския лекарски съюз и член на Съвета на директорите на МБАЛ "Никола Василиев" АД в Кюстендил. "Трябва смел човек, който да свърши работа. Това е трети опит на премиера. Обществото е търпеливо, но не знам дали ще даде картбланш за четвърти опит", заявява Мартин Димитров, лидер на СДС. "Интересно ми е ДПС и БСП как ще искат вот на недоверие, като последните 10 години са най-големият провал на тези две партии. Министърът е човекът, който трябва да каже накъде се отива и как се отива. Обществото прави реформата, а не министърът, беше изказване на Борисова, но напротив, точно обраното - министърът прави реформата", категоричен е Димитров.
"Желанието ми за реформи в българското здравеопазване е това, което ме мотивира да съм тук", заяви д-р Константинов в НС, където бе представен от вицепремиера Симеон Дянков. "Най-належащият проблем в здравеопазването е финансовият. Дошъл съм с чистото си съзнание и по никакъв начин не се чувствам жертвен агнец. За този пост никого не хващат от улицата", каза още той. "Труд" съобщава, че са изчезнали 319 млн. лв. от вноски от бюджета на Здравната каса за 2009 г.
Единадесет депутати от ГЕРБ подкрепиха предложението на БСП и ДПС председателят на касата Нели Нешева да бъде в парламента при обсъждането на отчета й за миналата година. А минипарламентът в пернишкото с. Ковачевци гласува да предложи местния семеен лекар д-р Стойчо Христов за здравен министър. Съветниците изпратиха предложението си на премиера Бойко Борисов.
"Сега" осветява здравната тема с въпроса на депутат Мая Манолова: Къде изчезнаха 140 млн. лв. от оперативния резерв на НЗОК за миналата година, попита тя, докато се обсъждаше отчетът за дейността на здравната каса през 2009 г. Според нейни данни в бюджета на НЗОК за м.г. има несъответствие между заложените 240 млн. лв. за т.нар. оперативен резерв и похарчените 100 млн. лв., тъй като не ставало ясно къде е отишла разликата от 140 млн. лв. В анализ "Сега" категорично твърди, че реформа не се прави на принципа проба-грешка и с упорит отказ да се дадат пари за него.
Здравеопазването не само е докарано до кома - пациентите нямат достъп до елементарно лечение, лекарите получават мизерни заплати и бягат в чужбина, а болниците са пред затваряне, при това за година, откакто ГЕРБ е на власт. По-лошото е, че това е само началото. Както е тръгнало, до края на мандата в България здравеопазване изобщо няма да има.
Контрапункт на казуса за изчезналите пари на касата поставя "Атака", твърдейки, че няма изчезнали такива пари. Проблемите в системата са наследени, натрупани с години, а липсата на реформи само показва немощта на предишните управляващи.
Любопитна е позицията на "Земя": Дянков е основната причина за срива в здравната система и трябва незабавно да подаде оставка, призовава лидерът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев.Милиони се въртят в брой, твърди за "Телеграф" Симеон Тасев, изп. директор на Българския форум на бизнес лидерите. Кешовите плащания хранят сивата икономика, е изводът му.
Общество
Радвам се, че идеята министър на ромите провокира дебат, казва за "24 часа" Етиен дьо Понсен - посланик на Франция. "Има два начина да се практикува професията на дипломата. Или се задоволяваш да се усмихваш и да пиеш шампанско, или опитваш, тъй като си осведомен наблюдател на българския политически и социален живот, да правиш предложения, да свързваш това, което вече е направено във Франция и може да бъде използвано като опит от България. Делото "Борилски" бе специфично. Моята роля бе да сигнализирам, че доказателствата трябва да бъдат зачетени. А другият проблем е, че ромското малцинство в България и региона изпитва големи трудности, а те са ясни за всички - слабо посещаване на училище, трудности за намиране на работа, лоши условия в ромските квартали... В такива случаи често - не казвам винаги, се създава специализирано звено, което да решава тези проблеми. Не съм имал други намерения освен да предизвикам дебат с идеята сии за миинстър на ромите. Аз съм от дипломатите, които казват нещата. Така разбирам работата си", каза Негово Превъзходителство.
Своето виждане за политическата реалност пред "Труд" споделя заместник-председателят на ДПС Лютви Местан, който смята, че Борисов и Костов проправят пътя към властта на Първанов. Предстоящият вот има за основна цел да представи алтернатива на управляващите и подкрепящите ги в парламента. Едва ли у някого има илюзия, че вотът може да събори кабинета на Бойко Борисов. ДПС приема като акцентен провала на политиката в духовната сфера. Образователната политика на ГЕРБ е провалена. И никаква НБУ солидарност няма да спести усещането, че рано или късно управляващите ще платят висока цена за обезличаването на предизборните им обещания" е сигурен г-н Местан.
"Дума" дискусионно очертава кръга от въпросите, без които не можем, споделени от депутата Янаки Стоилов. Той ги посочва като е сигуренн, че в центъра на лявата политика трябва да се поставят преодоляването на бедността и потискащите неравенства, рязкото ограничаване на престъпността и корупцията, овладяването и спирането на демографския срив.
Проф. Стоян Денчев, ректор на Университета по библиотекознание и информационни технологии казва за "Земя": Гордеем се, че сме университет за национална духовност.
"Българска армия" под голяма снимка на първа страница коментира думите на министър Аню Ангелов, че членството на България в НАТО е крайъгълен камък на новата стратегическа концепция на държавата ни. Бялата книга пък е насочена и към обществото, и към народните представители.
България - ЕС
Брюксел наказва България заради монопола на Летище София. Едва след оплакване пред ЕК фирма кандидат получава лиценз за оператор, отразява решението на Европейската комисия "Сега".
Наказателна процедура срещу страната ни е заради монопола над обслужването на самолети, който има летище София. Срокът за отстраняване на нарушението е два месеца.