В една фирма работят 40 души. Работното им време е по класическата схема - 8 часа на ден или общо 40 часа в седмицата.
"Те са максимално натоварени. Точно това е целта на фирмата, те да бъдат максимално натоварени, за да не допускаме да има съкращение, намаление на работното време, оставане след работа”, обясни Вера Проданова.
Подобен е графикът в повечето компании в страната.
Но и заради кризата натовареността в други фирми не е еднаква всеки ден. Така работодателите или съкращават служители, или им плащат извънреден труд или ги принуждават да излизат в "мними" болнични, за да плаща държавата.
Според експерти проблемите могат лесно да бъдат решени, само ако се промени работното време.
"Ние или имаме 8-часово работно време или сме безработни. Данните показват, че истината е между тези две крайности. В старите страни-членки на ЕС всяко четвърто работно място се заема на непълна работна заетост. В България това е едва 5%”, каза Иван Нейков.
Причината - непознаване на законодателството. А то позволява над 15 варианта за регламентиран трудов ден. Като например работа през ден, почасова работа или наемане на хора за работа само през почивните дни.
Ако дадена фирма има повече работа в определен период, служители могат да се трудят повече от 8 часа, но след това трябва да бъдат компенсирани.
"Може да бъде удължавано работното време до 10 часа на ден, до 20 дни непрекъснато и общо до 60 дни за една година. Това решава много проблеми на работодателя, който в момента ги решава с извънреден труд, където има много злополуки и с основание идва след това Инспекцията по труда и му дърпа ушите, защото този труд се налага без разрешение. А най-ниската глоба е 10 хиляди лева”, допълни Нейков.