За него споменават географът Клавдий Птолемей и личният картограф на Наполеон - Ромен Жули.
Името Перперикон е познато от византийските извори едва от 12 век. В продължение на години учените се опитваха да разчетат старото название на свещения град и да докажат по археологически път, че това е митичният Пергам.

Проф. Н. Овчаров - "И ето, че този град, чието наименование на тракийски означава крепост, твърдина, и който, според Клавдий Птолемей се намира някъде в средното течение на Арда, сега, в момента, излезе с мощната си крепостна стена, висока повече от 8 метра, дебела 3 м, с множество кули, въобще нещо абсолютно нехарактерно за тази част на Родопите".

Изровената крепостна стена е най-добре запазеното фортификационно съоръжение у нас. Тя е останала непокътната почти 2 000 години. За разцвета на Пергам говорят и многобройните масивни жилищни сгради и дворци от 2-4 век.

В момента екип на телевизионния канал "Дискавъри" снима последните археологически открития на Перперикон. Режисьорът Иън Дениа и колегите му са за първи път в България. Техният филм ще разказва за древната тракийска цивилизация и ще се опита да я извади от сянката на гръцката и римската култура.