Приемът на пациенти в болниците намалява, съобщи директорът на НЗОК Нели Нешева. През първите три месеца на тази година постъпилите пациенти са със 7% по-малко в сравнение с първото тримесечие на миналата година. Така и плащанията от НЗОК към болниците са намалели с около 20 млн. лв.
Според Нешева причината за намаляване на разходите за болнична помощ се дължат на по-доброто планиране на разходите от страна на директорите на болниците.
Пациентите трябва да се приемат в болница и да се лекуват, когато това е необходимо и когато пациентът е реален, допълни Нешева, според която сега в системата цари спокойствие.
"Наследих анекс, според който директорите на болниците отчитаха всяка дейност, а НЗОК работеше като гише за разплащане - получаваш фактура и плащаш", посочи Нешева. По думите й сега НЗОК дава възможност на управителите на болниците да управляват средствата, които получават от касата.
Освен това, според Нешева, много от болничните директори са успели да изплатят част от задълженията на болниците и да увеличат работната заплата на най-тежкия сектор - медицинските сестри.
Прави се анализ и ако той покаже, че има възможност, ще изпълним всички плащания, които са забавени, допълни Нешева. Гарантирам, че до края на годината болниците ще работят със същото темпо, парите ще стигнат, обеща шефката на НЗОК.
До края на годината няма да има промени в цените на клиничните пътеки, стана ясно още от думите на Нели Нешева.
"Ситуацията в момента не само че не става по-добра, напротив тя се влошава. Наистина имаме право да преместваме от един месец в друг, но в разговор с колеги е ясно, че е в посока от следващи месеци за предходните, тъй като лимитите не стигат”, обясни д-р Илиана Михайлова, управител на болницата в Мездра.
Здравното заведение е приключило миналата година със 170 хиляди лева загуба. За първите три месеца на годината просрочените задължения са в размер на 44 хиляди лева. И точно заради липсата на пари се приемат по-малко пациенти.
През следващата седмица директори на болници ще обсъждат в проблема с бюджетите. Обмисля се спестените от касата пари да се върнат в лечебните заведения, които изнемогват.