Това приеха днес депутатите, след тридневни ожесточени обсъждания на текста.

Досега даряването на органи ставаше след изрично съгласие, което хората трябваше да изразят преди смъртта си. В момента обаче едва 1500 българи са посочили съгласие за донорство и това е основната причина за ниския брой трансплантации у нас, припомниха специалисти.

Отсега нататък, за да се вземат органи трябва да са налице три условия:
- Да няма вписано несъгласие за вземане на органи в здравноосигурителната книжка.
- Да не е вписано името на лицето в регистъра на Изпълнителната агенция по трансплантация.
- Да липсват писмени възражения в разумно кратък срок от роднини на починалия.

Опозицията настояваше да има задължително писмено съгласие от роднините техни близки да станат донори. Десните искаха и да се запознаят с договора между Здравното министерство и фирма "Остеотех", която търгува с органи, защото съзряха корпоративни интереси в него.

"25 трупа трябвало да се разфасоват годишно и това било някакъв норматив, не ми свивайте очи, така пише в медиите, ще ви покажем информациите, искаме да проверим всички тези неща, вие какво, норматив ли гоните по трупове".

"И започва скандал, и да гласуваме този член 14 днес, означава да не домислим нещата, какво съм се развикал, преди малко Китов оттука ме заплаши, че ще стане и ще ме бие, затова съм се развикал".

Управляващите припомниха, че "информираното несъгласие" е изискване на ЕС и гарантираха, че няма да се накърнят интересите на гражданите. След поименна проверка и отменяне на вотове заради гласуване с чужди карти, мнозинството прие оспорвания текст.

Решението за даряване на органи е много лично и всеки сам трябва да го вземе. Това заяви пред Би Ти Ви, майката на загиналото в края на юли момиче във Велико Търново, чиито органи бяха дарени за присаждане.

След инцидента с дъщеря им, родителите решили да дарят органите й за трансплантация без да е упражняван натиск върху тях.

"Това е много индивидуално решение. Всеки сам трябва да го вземе това решение. Това е въпрос на личен избор. Всеки сам решава за себе си."

"Иначе слагането на подписа е една чиста формалност. Не знаем дали наистина, не си сигурен дали тия органи наистина са попаднали там, където трябва."

"Решението не беше никак лесно и беше взето от мен и моят съпруг с надеждата, че някъде нейна частичка ще продължи да живее и ще помогне на някои други, за които мисля, че не са никак малко хората, които имат нужда от това."

14-годишната Мина Руменова почина след като падна от скала в покрайнините на Велико Търново в полунощ на 21 юли.