
Изпълнителният директор на „Топлофикация” Валентин Димитров е действал пред погледа на управителния съвет, чиято функция е да бъде коректив, а не просто добре платен наблюдател.
Това е тезата, която ще развият прокурорите в новото разследване. Все още няма повдигнати обвинения срещу конкретни личности, но се проверява дали управителното тяло е допуснало липса на контрол, и така големите злоупотреби са станали възможни.
Борис Велчев: Знам, че в България не е практика да се търси отговорност от колективен орган... Не казвам, че ще е лесно дело, но е крайно време да се направи пробив в системата и да се даде ясен сигнал на всички членове на УС на всякакви дружества - да знаят, че също носят отговорност".
Освен управителния съвет на „Топлофикация”, покрай Валентин Димитров под отговорност ще бъдат подведени и банкови служители, излъгали прокуратурата, че Димитров няма сметки. Главният прокурор бе категоричен, че от сметките на Валентин Димитров не са теглени пари след задържането му и че бившият наблюдаващ прокурор не е наложил запор поради липса на информация и на инициатива, а не умишлено.
Поради затрудненото получаване на информация от банковата сфера, прокуратурата и БНБ подписаха споразумение за реално съдействие. От Централната банка се ангажират за бързо получаване на информация от търговските банки за наличието и номерата на сметки или наети сейфове от заподозрени лица и свързаните с тях фирми.