Плажовете в северната част на италианския остров за няколко дни опустяха. Туристите бързо се оттеглиха на юг, уплашени от необичайния растителен вид. Водораслото Остреопсис овата изпуска във въздуха невротоксини, които предизвикват у хората различни реакции - от леки възпаления на кожата до висока температура и затруднено дишане.

7-годишният Самуеле вече не се страхува да покаже раните си, но споменът за болката отпреди дни не го напуска. Него не го е страх да ходи на плажа, но влизането в морето вече е забранено. Повечето семейства с малки деца трябваше да си потърсят други места за летуване. Досега подобни неща по сицилианските плажове не са се случвали.

Специалистите го обясняват с "тропикализирането" на Средиземно море.

"От известно време забелязваме, че биоразнообразието в Средиземно море се увеличава и в него започват да се появяват непознати за него досега видове, тропически видове. Повечето са безобидни, но това водорасло изпуска опасни за човека вещества."

Водораслите обикновено са на дъното на морето, но при цъфтене или при силно вълнение изплуват на повърхността. Именно тогава те изпускат във въздуха отровите си. Дори местните рибари решиха да не рискуват повече и за известно време да не излизат в морето.