Александър Митров на няколко пъти избягва смъртта след масивен белодробен кръвоизлив. На него и семейството му, спасението струва 8 хиляди лева за скъпи медицински консумативи.
„Вие разбирате ли, че вече четвърти път тези хора ме връщат от оня свят! Знаете ли какво значи да виждаш как си отиваш”, споделя Александър. Втори живот живее и Ренета Петрова, след поставяне на стент в белия дроб.
„За да мога да дишам, аз не можех да дишам въобще, това нещо струваше 1730 лева. Никой не го поема, едва ли не е лукс, но за мен това е живот”, казва Ренета.
За цялостното лечение на пациент с усложнение от белодробно заболяване държавата плаща 120 лева. Стойността на един леглоден в болницата е 50 лева. Миналата година финансирането на клиничната пътека е 280 лева. Реалната цена на лечението, особено на тежките случаи е поне 10 пъти повече. Затова болниците се отказват да лекуват скъпоструващите пациенти.
„Няколко хиляди пациенти в тая държава си отиват поради това, че те не могат да получат адекватна медицинска помощ по направления, които държавата не покрива финансово”, каза доц. Коста Костов, председател на Дружество по белодробни болести.
От здравната комисия в парламента признават, че финансирането в момента демотивира болниците да приемат тежки случаи. Драстично увеличение на заплащането, обаче, за тази година е невъзможно, тъй като бюджетът на здравната каса вече е приет.
„Аз категорично заявявам машите намерения да изслушаме представителите на пулмолозите в България и даже споделих с колеги от здравната комисия, те приветстват идеята, за да може наистина да намерим решение на проблема в рамките на законовия срок”, обеща д-р Даниела Дариткова, Комисия по здравеопазване. Първата възможност за преразпределение на парите ще е през март.