Кунева предупреди, че вдигането на ограниченията за работа в европейските страни може да доведе до недостиг на работна ръка в България.
Теоретично всяка държава-член на евросъюза има право да наложи 2-годишна забрана за достъп на гражданите на новите членки до трудовия й пазар.
Така нареченият "преходен период" може да бъде удължен с още 3 години, а впоследствие - като крайна мярка, с допълнителни 2 години. Т.е рестриктивният режим би могъл да продължи общо до 7 години.
Очакванията на Кунева обаче са, че 10-те "нови" държави-членки на Европейския съюз и поне 6-7 от старите ще отворят трудовите си пазари за българи от самото начало на българското членство.
В резултат, най-вероятно ще има изтичане на работна ръка от България в посока Запад.
А това ще става на фона на задълбочаващия се недостиг на квалифицирани работници за цели стопански сектори у нас.
По официални данни безработните у нас са малко под 10 процента. Според специалистите има 2 основни причини толкова много хора в България да са без работа, при положение, че в същото време има свободни работни места - това са липсата на квалификация и най-вече липсата на мотивация за работа.
Досега нямаше срок за получаване на социални помощи и това създаде една прослойка, която свикна с получаването на социални помощи и не се ангажира по никакъв начин да търси работа.
Приета насроко промяна в закона ще "удари" точно тази прослойка. Считано от средата на тази година българите в трудоспособна възраст ще имат право на социални помощи само в продължение на 18 месеца. Ако в този срок не са си намерили работа, държавата ще прекратява подпомагането.
