По закон избирателните списъци се съставят въз основа на данните в дирекция ГРАО към регионалното министерство. Преди всеки вот от списъците трябва да се заличат имената на починалите; на тези, които са загубили правото си да гласуват; както и на онези, които са напуснали България повече от месеца преди изборния ден, в случая преди 22 август, и не са се върнали до окончателното оформяне на избирателния списък.

“Ща направим максимално възможното тези хора, които от дълго време не живеят в страната, и в момента не са и нямат намерение да идват, те да не бъдат лишени от правото на гласуване, но да гласуват там, където се намират в момента - САЩ, Канада или някъде другаде, а не да се водят и тук, и там евентуално да гласуват.”

Министърът обясни, че за прочистването на списъците ще се разчита на данните на МВР от граничните пунктове. Той обаче изрази съмнение, че вътрешното министерство разполага с пълния обем информация за напусналите страната.

“Ние само на достоверна информация ще разчитаме и ако има съмнение в някои случаи просто няма да ги изключваме от списъците. “

По закон дори някой да не фигурира в избирателния списък, той може да бъде дописан в деня на изборите, но само ако се яви в секцията, в която по принцип би трябвало да гласува, т.е. както е в масовия случая - по постоянен адрес.