
Пожарникарите ежедневно са на подобни произшествия. Заради насечените терени те си потрошават колите, а земеделските производители унищожават земята, от която следващата година пак ще очакват добиви.
инж. Йордан Великов - инспектор ДПК в РС „Пожарна безопасност и защита на населението" -Силистра: „Ползвателите на земи палят стърнищата и изчезват - оставят огъня без наблюдение, в следствие на което огънят излиза извън блока-унищожават се пояси, излази.”
Досега са съставени над 20 акта на безотговорни земеделски производители. Практиката обаче показва, че санкциите не ги стряскат.
Инж. Йордан Великов - инспектор ДПК в РС: „Пожарна безопасност и защита на населението" -Силистра: „Плащат си глобите и продължават да палят."
Аргументът на земеделците е, че заради растителните остатъци земята е трудна за оран и се повишават разходите им за гориво. Единици са тези, които осъзнават опасността.
Недка Панайотова - ЗК „Христо Ботев"-Тутракан: „Минали години сме злоупотребявали в това отношение, но биологията на почвата го изисква -купили сме си две балировачки и около 80% от сламата ще я балираме."
Със сламата изгаря и хумусния слой в почвата. За възстановяването на 1 см от него са нужни около 100 години напомнят от еко-инспекцията в Русе и апелират за по-голяма отговорност у земеделските производители.