
Срещу констатациите на комисията гласуваха четирима депутати от опозицията, останалите десет от управляващото мнозинство ги подкрепиха. Становището предизвика емоционална реакция у Яне Янев от ОДС, който го нарече “парцал”.
Екатерина Михайлова от ДСБ пък попита защо е трябвало да се прави комисия и да се губи толкова време, след като било ясно, че е направена политическа сделка между управляващите.
Председателят на комисията Пламен Ранчев отхвърли обвиненията на опозицията и обяви, че левицата не е изневерила на предизборното си обещание да се захване с царската реституция.
Христо Бисеров от ДПС обаче беше категоричен, че парламентът ще бъде принуден да признае, че се е захванал с тема, която не може да реши.
Вчера следобед премиерът Сергей Станишев извика на спешна среща в Министерския съвет депутатите от БСП, НДСВ и ДПС, които са членове на комисията.
Преди 6 месеца, когато беше създадена комисията, депутатите от ОДС и ДСБ заявиха, че тя се прави под натиск на управляващите и ще се използва за взаимен рекет между червени и жълти преди президентските избори.
След няколко месеца работа председателят на комисията Пламен Ранчев каза, че трябва да се изработи нов закон, който да регламентира реституцията на царските имоти.
Срокът за решение на комисията беше удължаван два пъти с по две седмици. Междувременно се появи информация, че в парламента се разпространява доклад на комисията, в който се признава, че имотите на царя са върнати незаконно.
По непотвърдена официално информация на вчерашната среща при премиера, от НДСВ са настоявали в доклада на комисията да се запише, че имотите са върнати законосъобразно и в периода преди Симеон Сакскобургготски да стане премиер, т.е. в периода 1998 - 2001 година.
* * *
Заместник-главният прокурор Камен Ситнилски съобщи, че по така наречения казус с царските имоти ще се образуват досъдебни производства. Разследванията ще са повече от едно, защото и случаите са повече от един, уточни Ситнилски.